08.07.2025 / 17:00 BiH - Foto/Video

Bol odjekuje fotografijom u New Yorku: Ovo je srebrenička majka Šuhra Malić

Bol odjekuje fotografijom u New Yorku: Ovo je srebrenička majka Šuhra Malić
Foto: Vijesti.ba

Povodom 30. godišnjice genocida nad Bošnjacima u Srebrenici u sjedištu Ujedinjenih nacija u New Yorku svečano je otvorena izložba “Naslijeđe nade nakon genocida u Srebrenici: Putovanje nove generacije”.

Centralni vizuelni element postavke čini monumentalna fotografija “Majka Srebrenice” bh. fotografa Almina Zrne. Radi se o portretu srebreničke majke Šuhre Malić, koju je Zrno je snimio prije gotovo tri decenije u Srebrenici.

Ambasador Lagumdžija je otvarajući izložbu želio skrenuti posebnu pozornost na onu koja dočarava dušu Srebrenice i dubinu njezine tuge – a to je, upravo, Zrnina fotografija Majka Srebrenice koja, kako je rekao, pokazuje kolektivnu tugu nacije.

“Ova fotografija, koja prikazuje Šuhru Malić, majku koja je izgubila dva sina tokom genocida u Srebrenici, govori nam jezikom koji obične riječi ne mogu prenijeti. Njeno iskrivljeno lice nije samo odraz njene lične tuge; to je kolektivna tuga nacije. Šuhra Malić nije samo simbol; ona je živi dokaz boli svake majke koja je izgubila dijete u Srebrenici. Ova fotografija služi kao oštar podsjetnik na našu zajedničku odgovornost da se suočimo s historijom, da se obrazujemo i da osiguramo da se užasi Srebrenice nikada ne ponove, posebno suočeni sa sve većim poricanjem”, kazao je ambasador Lagumdžija na otvaranju izložbe u zgradi UN-a u New Yorku.

Ko je Šuhra Malić

Vijesti,bas u prošle godine uradile priču o Šuhri Malić. Šuhri su u genocidu ubijena dva sina, Suad i Fuad. Prva je povratnica u Donje Potočare, a posljednjih nekoliko godina boravi u Centru za starija lica „Hatidža Mehmedović“ u Potočarima.

Šuhra je u genocidu izgubila više od 20 članova uže porodice. Samo od strane Malića ubijeno je 11 muškaraca.

"Kamen temeljac postavljen je 11. jula 2001. godine, ja i muž smo došli 20. jula. Prvi sam povratnik u Donje Potočare. Živjeli smo pod terasom 4-5 dana jer nam nisu dali ući ni u jednu kuću. Pucali su mitraljezom na nas uz riječi da im je Krajišnik rekao da su to njihove kuće. Jedanaest godina sam živjela bez muža koji je preminuo od srca", ispričala nam je Šuhra.

Slika njenog uplakanog lica obišla je svijet, punila naslovnice novina, a na jednoj zgradi u Visokom nalazi se i njen mural.

“Vrištala sam i plakala, neko je to slikao i to je obišlo svijet", kazala nam je Šuhra.

Šuhra svake godine slatkišima daruje učesnike raznih pohoda koji u Potočare dolaze istim onim putevima kojima su Srebreničani bježali nastojeći spasiti život.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo