09.07.2025 / 11:15 BiH - Manifestacija "Dani sjećanja"

Muhamed Jusić dobitnik plakete Općine Ilijaš za doprinos kulturi sjećanja

Općina Ilijaš, u okviru centralne akademije manifestacije "Dani sjećanja na genocid u Srebrenici", dodijelila je plaketu mr. Muhamedu Jusiću, direktoru Uprave za vanjske poslove i dijasporu Rijaseta Islamske zajednice u BiH, za izuzetan doprinos međunarodnoj afirmaciji istine o genocidu u Srebrenici.

Manifestacija "Dani sjećanja", koja ove godine obilježava 20. godišnjicu, nastala je na inicijativu džemata Podlugovi, koji već dugi niz godina, svakog 11. u mjesecu, organizira tribine posvećene kulturi pamćenja i istine.

Upravo iz ovog džemata potekla je ideja o organizaciji centralne akademije, koja se, pod pokroviteljstvom Općine Ilijaš, razvila u važan društveni i kulturni događaj sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici.

Na svečanoj akademiji prisutnima su se obratili načelnik Općine Ilijaš Amar Dovadžija, dr. sc. Sabina Subašić-Galijatović, iz Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu, te ovogodišnji dobitnik plakete, direktor mr. Muhamed Jusić.

Dr. sc. Sabina Subašić-Galijatović istaknula je značaj naučnih istraživanja o genocidu u Srebrenici, ne samo u domaćem nego i u međunarodnom kontekstu.

Kako je naglasila, prisutnost tema o Srebrenici na svjetskim univerzitetima neophodna je lekcija čovječanstvu, s ciljem prevencije budućih zločina i edukacije novih generacija o posljedicama mržnje i negiranja.

U svom obraćanju, direktor Jusić predstavio je međunarodni projekat "Svijet pamti Srebrenicu", koji Islamska zajednica u BiH, putem Uprave za vanjske poslove i dijasporu, provodi s ciljem borbe protiv revizionizma i negiranja genocida.

Projekat je, kako je istakao Jusić, pokrenut kao odgovor na sistemsku kampanju poricanja i glorifikacije genocida te ima za cilj informisanje i edukaciju šire javnosti o presudama međunarodnih sudova i nepobitnim historijskim činjenicama.

Kroz desetine aktivnosti u gradovima širom Evrope i svijeta, uključujući izložbe, on-line kampanje, tribine i javne diskusije, projekat doprinosi stvaranju globalne svijesti o genocidu u Srebrenici.

Posebno mjesto u ovom okviru zauzima izložba "Genocid u Srebrenici – 11 lekcija za budućnost", autora dr. Hikmeta Karčića, koja analizira faze planiranja i realizacije genocida, s posebnim akcentom na njegovu završnu fazu – javnu glorifikaciju zločina.

Izložbu prate tribine s učešćem domaćih i međunarodnih stručnjaka, svjedoka i intelektualaca, čime se dodatno osnažuje edukativna i memorijalna vrijednost projekta.

– Naša je trajna obaveza da čuvamo sjećanje na ono što se desilo tokom agresije na našu domovinu, a posebno na genocid u Srebrenici. Dok god postoji Islamska zajednica, to će biti i njena misija – poručio je Jusić, posebno naglašavajući važnost nedavno usvojene Rezolucije o Srebrenici, kojom se države članice Ujedinjenih nacija pozivaju da razvijaju obrazovne programe i strategije očuvanja historijske istine o genocidu.

Kulturni dio programa obogatili su nastupi Mustafe Isakovića, izvođača ilahija, i hora džemata Podlugovi, te prikazivanje dokumentarnog filma "Hronologija i kontekst Srebrenice 1992–1995.", naratora Emira Suljagića.

Dodjelom plakete mr. Muhamedu Jusiću, Općina Ilijaš i Organizacioni odbor manifestacije još jednom su potvrdili važnost prepoznavanja i podrške onima koji ustrajno, odgovorno i hrabro rade na očuvanju kulture sjećanja i zaštiti istine, kako zbog žrtava tako i zbog budućih generacija.


(Vijesti.ba / MINA)

Izdvajamo