10.07.2025 / 07:28 Politika - Usvojen izvještaj

Evropska komisija: Neuspjeh BiH na evropskom putu

Evropska komisija: Neuspjeh BiH na evropskom putu
Foto: Arhiv / Ilustracija

Evropski parlament usvojio je 9. jula izvještaj Evropske komisije o napretku Bosne i Hercegovine za 2023. i 2024. godinu, potvrdivši snažnu podršku kandidaturi BiH za pristupanje EU, ali naglašavajući da je taj proces zasnovan na zaslugama, usklađen s Kopenhagenskim kriterijima i utemeljen na jedinstvu, suverenitetu i teritorijalnom integritetu zemlje.

Izvještaj je usvojen sa 459 glasova za, 130 protiv i 63 suzdržana, prenosi Beta i RSE.

"Pozdravljajući odluku Evropskog vijeća o otvaranju pristupnih pregovora s BiH, usred promjenjivog geopolitičkog pejzaža, poslije ruske invazije na Ukrajinu, poslanici Evropskog parlamenta priznaju ključne reforme, ali izražavaju zabrinutost zbog zastoja u napretku i slabe implementacije", navodi se.

U izvještaju se poziva na provođenje potrebnih ustavnih i izbornih reformi, kao i na napore za jačanje demokratskih institucija i vladavine prava te borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala.

Poslanici Evropskog parlamenta, navodi se dalje, oštro su osudili "razdornu retoriku i secesionističke politike, posebno one koje promovišu predsjednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik i rukovodstvo RS-a", zbog čega su pozvali EU da preduzme odlučne mjere, uključujući i ciljane sankcije, kako bi se "suprotstavila destabilišućim snagama koje prijete stabilnosti zemlje i evropskoj bezbjednosti".

U izvještaju se naglašava i zabrinutost zbog "zlonamjernog stranog miješanja i kampanja dezinformacija stranih aktera, posebno Rusije i Kine, koje narušavaju povjerenje javnosti u EU".

"Budućnost Balkana je u Evropi, a ne pod ruskom dominacijom. Bosna i Hercegovina je u najtežoj situaciji u Evropi nakon Ukrajine i moramo pronaći način da joj pomognemo da postigne punu integraciju u zapadne strukture", rekao je izvjestilac Evropskog parlamenta za BiH Ondržej Kolarž (Ondřej Kolař).

Prema njegovim riječima, događaji u BiH svakodnevno pokazuju da se mora težiti miru, stabilnosti i razvoju BiH, ocijenivši da, ako se to propusti, "ponovo može doći do rata i uništenja", prenosi RSE.

'Nesposobnost BiH da napreduje od Dejtona do Brisela je i naš i njihov neuspjeh'

Kolarž je takođe ocijenio da je nesposobnost Bosne i Hercegovine da napreduje od Dejtonskog mirovnog sporazuma do Brisela za žaljenje, jer je to neuspjeh i te zemlje, ali i Evropske unije.

On je na pres-konferenciji, nakon što je Evropski parlament usvojio izvještaj za BiH, Albaniju i Sjevernu Makedoniju, istakao da je Albanija prvak u procesu pregovora sa EU na Zapadnom Balkanu, a da BiH nije, te da iako ima reformi koje su provedene ostalo je jako puno posla da se uradi.

"Ovaj izvještaj je obilježen 30. godišnjicom srebreničkog masakra i potpisivanja Dejtonskog sporazuma koji je okvir funkcionisanja države do danas. To je jedna od tema koju sam pokušao da obradim u izvještaju za 2023. i 2024. rekavši da nesposobnost BiH da dođe od Dejtona do Brisela je nešto što ne možemo da pozdravimo, to treba žaliti jer je to neuspjeh i BiH i naš", rekao je.

Dodao je da ima mnogo problema i u Bosni i Hercegovini i u cijelom regionu - od šverca droge, trgovine ljudima, do korupcije te da mnogo mladih ne vidi budućnost u BiH i seli se u države EU.

"Ovo je izazov jer kada imate populaciju koja nije uvjerena da joj je budućnost u EU, jer svi koji su za EU su otišli da žive u tim zemljama, onda je teže poslati poruku da je EU najbolja opcija", rekao je.

Gdje je BiH na evropskom putu?

Bosna i Hercegovina je u februaru 2016. aplicirala za članstvo u EU.

Evropska komisija je u svom mišljenju o aplikaciji dostavljenom 2019. navela kojih 14 prioriteta BiH mora da ispuni prije početka pregovora o članstvu.

BiH je u decembru 2022. dobila status zemlje kandidata, a kako je rekao tadašnji šef Delegacije EU u BiH, Johan Satler (Johann Sattler), "brojni drugi faktori su pomogli davanju pozitivnog mišljenja za BiH, prije svih ruska agresija na Ukrajinu".

U martu 2024. godine je Evropski savjet donio odluku o otvaranju pristupnih pregovora sa BiH, nakon preporuke Evropske komisije.

Tada su pozvali Evropsku komisiju da pripremi pregovarački okvir, za trenutak kada BiH preduzme sve ranije tražene korake.

Između ostalog, sem imenovanja pregovaračkog tima, BiH mora da usvoji novi zakon o sudovima, te zakon o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo