U Memorijalnom centru u Potočarima, uoči 30. godišnjice genocida i sutrašnje kolektivne dženaze žrtvama, u toku je međunarodna konferencija "Naša priča, naše obećanje".
Prvi današnji panel nosi naslov "Pravo na sjećanje i pravdu".
Munira Subašić je podsjetila da su i nakon 30 godina zločinci još na slobodi, a da se za žrtvama još traga.
"Mi se borimo i moramo se boriti. Naša djeca su nevino ubijena u zaštićenoj zoni, samo zbog imena i prezimena i jer su bili muslimani. Svijet i Evropa su nijemo posmatrali. Svjedočimo negiranju genocida, veličanju zločinaca i širenju mržnje. Mi se borimo protiv toga. 5500 djece su ostala siročad, gledala silovanja i zločine... Nisu nam samo ubijali djecu, ubijali su i uspomene. Odgojili smo djecu bez mržnje i osvete, oni su sad doktori, inžinjeri, obrazovani... Sve majke svijeta mogu da uče od nas. Naši ciljevi su i da se pronađu kosti naše djece.
Nije lako živjeti, ali svaka majka igra najveću ulogu na svijetu. Djecu smo odgajali iz ljubavi, i unučad koja su nam ostala odgajamo tako. Moje unuke kao vile su stajale pored mene u UN-u, završile su fakultete, govore strane jezike.
Dok mi sjedimo ovdje znamo da majke Palestine, Ukrajine plaču, a svijet sada posmatra nijemo... Svijet nije ništa naučio, a mora da uči i nauči."
Fadila Efendić je ispričala kako su joj ubili sina jedinca i muža.
"Teško je živjeti sa bolnom istinom. Meni je ostala kćer. Borim se i boriću se dok sam živa za istinu i pravdu. Najlakše je sjesti i plakati, ali ja sam se odlučila za borbu. Obilazila sam grobnice i prebirala kosti, da nisu od mog sina, muža ili nekog bližnjeg. 2002. sam se vratila u svoju kuću gdje sam provela najljepši dio života. Živim od lijepih uspomena, a ne od sadašnjosti."
Šuhra Sinanović je preživjela genocid i izgubila 23 člana porodice. Još tri nisu pronađena, među njima i njen muž. Njih 20 sahranjeno je u Potočarima.
"Mi posustati nećemo dok se svi ne pronađu, dok smo žive"; kazala je.
Nura Begović je podsjetila da su u ovoj hali 11. jula bili jauci.
"Još pravda nije zadovoljena", dodala je, 30 godina kasnije.
"Mi žene smo dokazale šta se ovdje desilo. Nema porodice da nije bio gubitnik. Ovaj koncentracioni logor je trajao od '92. do '95.
Munira Subašić se zahvalila Wolfganu Petriču koji je 2000. donio odluku o mezarju u Potočarima.
"Svaki nišan ima svoju priču. Željeli su živjeti, bili bi voljeni i uspješni. Željeli su ubiti sve što postoji", kazala je Munira.
Pozvala je sve da se bore protiv laži i negiranja genocida.
"Presude se te koje govore. U BiH postoji sedam istina, tri su političke, tri su historijske, a sedma istina su presude, koje su donošene na osnovu činjenica. Moramo se truditi da ih zaštitimo. Ako to ne uradimo u Bosni, kakvu ćemo poruku poslati Palestini i svim mjestima gdje se dešavaju stradanja... Razlike su dobre, ali podjele nisu. Moramo se samo dijeliti na dobre i loše ljude"; kazala je Subašić.
"Fabrika akumulatora je sada muzej. Radnici koji su u njoj radili sada tamo leže i nas posmatraju...", dodala je.
Dodala je da se religije ovdje nisu sukobile. "Uzrok rata je mržnja i pohlepa, a ne regija"; kazala je Munira i dodala da imaju dobru saradnju sa srpskim i hrvatskim majkama.
"Običan narod može živjeti zajedno"; poručila je.
"Dejton je zaustavio ubijanje, ali nam je ostavio borbu i danas", dodala je Munira.
"Ovdje su ubijana naša djeca, silovane naše majke, počinjeni zločini... Danas načelnik Srebrenice neće ni da me primi. Moram kao majka da idem na sud sa njim jer sam rekla istinu...", kazala je Subašić i dodala da je Bosna najljepša zemlja na svijetu u kojoj ima mjesta za sve.
"Neka zločinci izađu pred lice pravde. Ako moj sin ima ime i prezime kao žrtva, hoću ime i prezime zločinca koji je od njega napravio žrtvu", kazala je Munira Subašić.
Majke Srebrenice kažu da trebaju podršku, da nemaju dovoljno podrške od institucija države.
"Žao mi je da moj grad nestaje. Ljudi se iseljavaju, a javnost je nezainteresovana da se ide ka boljitku...", poručila je Fadila Efendić i dodala da je osim smrti njenih najbližih najteže pao Dejton, koji je podijelio BiH.
"VAŠA BORBA JE NAŠA OBAVEZA", poručila je moderatorica Arijana Saračević Helać.
(Vijesti.ba)