Komemoraciju ste mogli pratiti UŽIVO na linku.
Predsjednik Organizacionog odbora za obilježavanje 30. godišnjice genocida u Srebrenici 2025. godine Hamdija Fejzić kazao je da je prošlo 30 godina, a kao da je bilo jučer kada je svijet okrenuo leđa Srebrenici i kada je u srcu Evrope organizovano, namjerno i pred očima cijelog svijeta nad jednim narodom počinjen genocid.
Istakao je da su ovdje ubijeni dječaci od 12, 13 i 14 godina i više od 600 maloljetnih žrtava, od ukupno više od 8.000 imena.
Fejzić kaže da Srebrenica nije prošlost, već vječna opomena.
"Hvala vam što ste pozvali nas, nas koji 1995. godine nismo intervenisali protiv Mladića i njegovih saučesnika u ovim užasnim gašenjima tolikog broja života. Ovdje smo došli iz cijelog svijeta kako bismo bili sa vama. Srebrenica ne može biti zaboravljena, nadam se da ćemo uputiti signal cijelom svijetu da postoji mogućnost i oplakivati, a istovremeno raditi na boljoj budućnosti", poručio je visoki predstavnik Christian Schmidt na komemoraciji u Potočarima.
Glavni tužilac Mehanizma za međunarodne krivične sudove Serge Brammertz kazao je na današnjoj komemorativnoj sjednici povodom obilježavanja 30. godišnice genocida u Srebrenici da je više od osam hiljada Srebreničana prije trideset godina, na području koje je trebalo biti sigurna zona, progonjeno, zarobljeno, mučeno i potom pogubljeno.
- Bio je to smišljeni zločinački poduhvat koji danas potresa savjest cijelog svijeta. Trideset godina kasnije pitamo se kako da im odamo počast. To činimo tako što kažemo istinu – ovo je bio genocid. Da bi uništili narod Srebrenice ti nevini dječaci i muškarci su ubijeni, dok je 30.000 žena, djece, djevojčica i starijih osoba protjerano iz svojih domova – izjavio je Brammertz.
Zločini počinjeni u Srebrenici ističu se po svojoj brutalnosti, rekla je danas predsjednica Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove Graciela Gatti Santana obračajući se na komemoraciji u Memorijalnom centru u Potočarima.
- S ovim tužnim događajem na površinu isplivaju emocije. Ovo su tužni trenuci za porodice stradalih. Tri decenije kasnije još uvijek nisu prionađene sve žrtve, a dok neki od osuđenih zločinaca nisu ni privedeni pravdi, drugi zločinci se veličaju - kazala je Santana.
Generalni sekretar UN-a Mark Rutte je u svojoj poruci koja je snimljena za komemoraciju u Potočarima kazao da će NATO biti uz BiH i u budućnosti.
"Obilježavamo 30. godišnjicu genocida, tragedije koja je šokirala svijet i zauvijek povezala moju zemlju sa vašom. Posjetio sam Potočare kao premijer Holandije i sreo se sa majkama sinova koji nikada neće odrasti. Nikada nećemo zaboraviti užas tih mračnih dana, naše misli su sa svima koje je pogodio", kazao je Rutte.
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos izjavila je danas na komemoraciji u Memorijalnom centru Potočari da je došla odati počast žrtvama genocida u Srebrenici te podvukla da svijet nije zaboravio zločin počinjen prije 30 godina nad 8.372 Bošnjaka.
- Kao da bi prikrivanjem tijela mogli zaboraviti zločin. Nismo zaboravili i nikada nećemo. Ovdje sam da podijelim tugu s njihovim voljenima, kao i s porodicama sedam žrtava koje će danas biti ukopane - kazala je Kos.
Munira Subašić, predsjednica Udruženja Majke enklava Srebrenica i Žepa poručila je da niko nema pravo da ubija djecu, siluje kćeri, ubija majke.
"Nemojte da se dijelimo na ove i one, samo na dobre i loše. Evropo probudi se, 21. je vijek, umjesto da bude pravde počeo je da se budi fašizam. Dokle ćemo stići, ne znam"; kazala je.
Ministar vanjskih poslova Kraljevine Danske Lars Lokke Rasmussen naglasio je, na komemorativnoj sjednici obilježavanja 30. godišnice genocida u Srebrenici, važnost sjećanja na žrtve genocida ali i zajedničke posvećenosti istini i pravdi.
- Vjerovali smo da se takav zločin više nikada ne može ponoviti, nakon strahota Drugog svjetskog rata, a ipak se desio. U julu 1995. godine svijet je još jednom svjedočio dubinama okrutnosti, koje svjedočanstvo može da ispolji. Danas stojim pred vama da bih odao počast žrtvama i preživjelima genocida u Srebrenici. Životi pun obećanja i nade, brutalno su prekinuti - kazao je.
Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Crne Gore Ervin Ibrahimović u svome obraćanju na komemoraciji u povodu 30. godišnjice genocida u Srebrenici kazao je da mu nije lako, ni kao predstavniku Crne Gore ni kao čovjeku da nađe riječi koje su dovoljne da osude strahotu koja se prije 30 godina dogodila na tlu Srebrenice, ali ni da izrazi dubinu pijeteta prema žrtvama genocida i saosjećanja sa članovima njihovih porodica.
- Ali o Srebrenici moramo govoriti istrajno, istinito i nedvosmisleno. To je naš dug prema prošlosti, ali i zalog za budućnost. Jer ako ne govorimo o Srebrenici, ako se danas i svakog dana ne sjećamo žrtava genocida u Srebrenici i njihovog stradanja, ako uporno ne zahtijevamo da budu kažnjeni svi počinioci i odgovorni za ovaj genocid, pitam sve šta smo uradili da neko već iz ove ili generacija iza nas ne bude žrtva nekog novog genocida – kazao je.
Predsjednik Evropskog vijeća Antonio Costa je u Potočarima pozvao da na odavanje počasti žrtvama Srebrenice. "Neka nam sjećanje na njih bude inspiracija da izgradimo budućnost u kojoj se ovakve tragedije nikada neće ponoviti.
Na komemoraciji danas u Memorijalnom centru u Potočarima povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici u ime Njegovog veličanstva kralja Charlesa III obratila se vojvotkinji od Edinburgha Sophie Rhus-Jones, koja je pročitala njegovu poruku.
- Ponizno pozdravljam majke Srebrenice i sve druge koji tako puno rade uprkos svojoj neprestanoj muci i bolu da sačuvaju sjećanje na ubijene. I svima im se izuizetno divim. Neka nam inspiracija budu oni koji zagovaraju pravdu i oni koji su svoje živote posvetili ponovnoj izgradnji povjerenja među zajednicama u svrhu bolje zajedničke budućnosti. Ti hvale vrijedni pojedinci kojih ima u svim etničkim grupama u BIH, ali i širom svijeta - poručio je britanski kralj.
Turska odbacuje sve izjave i tvrdnje koje negiraju genocid u Srebrenici ili veličaju ratne zločince uprkos presudama međunarodnih sudova, izjavio je u petak predsjednik Recep Tayyip Erdogan.
On je također poručio i da ne može biti zajedničke budućnosti kada se negiraju događaji iz prošlosti. On je poručio da samo zajedničkim radom na traženju nestalih oni koji traže odgovore mogu naći svoj smiraj.
Predsjednik Velike narodne skupštine Turske Numan Kurtulmus izjavio je u petak u Potočarima kako su Auschwitz, Srebrenica i Gaza tri genocida u modernoj historiji, te kako između Adolfa Hitlera, Ratka Mladića i Benjamina Netanyahua nema nikakve razlike i da svi oni predstavljaju isti mentalitet, isti zločinački karakter.
Kurtulmus je tokom obraćanja na komemoraciji povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici podsjetio kako je prošle godine usvojena Rezolucija i Međunarodni dan sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici, ističući kako se s tim zakasnilo i da je to čin "zakašnjelog izvinjenja".
"Dešavanja u Srebrenici nisu bila posljedica rata već planirani i smišljeni čin genocida.
Bio je to najveći zločin počinjen u Evropi od kraja Drugog svjetskog rata. Sjećamo se toga sa užasom i gnušanjem i danas ponovo obavezujemo da nikada nećemo zaboraviti - kazao je predsjednik Republike Austrije Alexander van der Bellen u video poruci na komemorativnoj sjednici u Potočarima povodom 30. godišnjice genocida.
On je istakao da se danas zajedno u Potočarima i širom svijeta, uključujući i Austriju odaje počast žrtvama genocida u Srebrenici.
Najmlađe žrtve koje će biti ukopane ove godine su dvojica mladića koji su u času smrti imali 19 godina, Senajid Avdić i Hariz Mujić. Obojica, ubijena u julu 1995, konačan smiraj naći će 30 godina kasnije.
Posmrtni ostaci Hasiba Omerovića, koji je imao 34 godine kada je ubijen, ekshumirani su 1998.godine, ali porodica zbog malog broja pronađenih dijelova skeleta, ranije se nije mogla odlučiti da da saglasnost za ukop.
Danas će biti ukopani i posmrtni ostaci Fate (Huso) Bektić (1928), Sejdalije (Alija) Alića (1961), Rifeta (Mustafa) Gabeljića (1964) i Amira (Ibrahim) Mujčića (1964).
U Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari do sada je ukopano 6.765 žrtava genocida, dok je 250 žrtava ukopano u mjesnim mezarjima po odluci članova porodica.
(Vijesti.ba)