Ova odluka PKK-a dobila je pohvale i ocijenjena je kao jedan od ključnih poteza u širem mirovnom procesu između PKK-a i turske države.
Oko 30 boraca koji se predstavljaju kao "Borci za slobodu Kurdistana" položili su oružje u pećini Jasana, historijskom lokalitetu kod grada Dokana, prenosi agencija ANF, bliska PKK-u.
Prema izvorima na koje se poziva njemačka agencija dpa, predano je lako i srednje teško naoružanje koje je potom spaljeno, uz slogane i skandiranje podrške zatvorenom vođi Abdullahu Ocalanu.
– Ovo je čin dobre volje s ciljem ubrzanja mirovnog procesa i odgovor na Ocalanov poziv – saopštili su borci, a prenosi ANF.
Oni su istakli da prelaze s oružane borbe na politički angažman i potvrdili svoju opredijeljenost za slobodu, demokratiju i socijalizam putem legalne političke borbe.
Ceremonija je dio šireg plana koji se sastoji od pet faza za uspostavljanje trajnog mira, a nadovezuje se na Ocalanov video-poziv od 19. juna i njegov raniji apel iz februara, kojim je pozvao borce da polože oružje i okrenu se politici.
PKK je svoje raspuštanje najavio u maju, uz poziv turskoj vladi da oslobodi Ocalana, koji se od 1999. nalazi u zatvoru na otoku Imrali, te da napravi konkretne korake ka političkom rješenju kurdskog pitanja. Također je upućen apel međunarodnim i regionalnim akterima da podrže mirovni proces.
Turske vlasti su pozdravile ovaj potez, nazvavši ga „konkretnim i nepovratnim korakom“ koji bi mogao otvoriti put ka mirnoj, demokratskoj budućnosti bez nasilja i terorizma.
Prema odluci PKK-a iz maja, predaja oružja provodit će se istovremeno na tri ključna područja gdje je PKK imao vojne aktivnosti – u Iraku, Siriji i Turskoj.
PKK je decenijama označen kao teroristička organizacija od strane Turske, Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije. Ipak, brojni Kurdi i simpatizeri širom svijeta vide ovaj pokret kao simbol borbe za nacionalna prava i autonomiju.
Analitičari smatraju da bi ovakav razvoj događaja mogao ukloniti jednu od glavnih prepreka za eventualno stvaranje kurdske države u budućnosti, posebno u sirijskom i iračkom Kurdistanu, gdje Kurdi već uživaju visok stepen autonomije.
Najveća kurdska stranka u turskom parlamentu – Stranka narodne jednakosti i demokratije (DEM) – opisala je ovu odluku kao jedan od ključnih trenutaka u savremenoj turskoj historiji, naglasivši da to nije kraj, već novi početak.
PKK je u svom saopćenju naveo sličan stav, ističući da je Radnička partija ispunila svoju historijsku misiju i dovela kurdsko pitanje do tačke u kojoj se ono može rješavati demokratskim putem.
(Vijesti.ba)