13.07.2025 / 13:00 Svijet - Kreću 1. augusta

Ovo su države EU koje će Trumpove carine najviše pogoditi, jedna se posebno izdvaja

Ovo su države EU koje će Trumpove carine najviše pogoditi, jedna se posebno izdvaja
Foto: Dublin
Evropske zemlje nisu jednako izložene američkom tržištu, pa tako neće ni podnijeti iste posljedice ako predsjednik Donald Trump ispuni prijetnju i uvede 30-postotne carine Evropskoj uniji, piše AFP.

IRSKA – NA PRVOJ LINIJI UDARA

Irska, sa snažnom farmaceutskom industrijom, nalazi se na prvoj liniji udara zajedno s Njemačkom, kojoj su SAD glavno tržište za izvoz automobila, čelika i industrijskih alata.

Francuska je manje izložena, iako ima avioindustriju, prehrambene kompanije, vinare i proizvođače luksuzne robe koji bi mogli izgubiti važno tržište.

EU kao cjelina ima godišnji trgovinski suficit sa SAD-om u iznosu od 235,6 milijardi američkih dolara, prema američkom Uredu za ekonomsku analizu (BEA), koji izrađuje izvještaje za Ministarstvo trgovine. Veći suficit SAD ima samo u trgovini s Kinom.

Irska ima najveći trgovinski suficit među članicama EU – 86,7 milijardi dolara – ponajviše zahvaljujući prisustvu velikih američkih farmaceutskih kompanija kao što su Pfizer, Eli Lilly i Johnson & Johnson. Sve su smještene u Irskoj kako bi iskoristile povoljnu stopu korporativnog poreza od 15 posto, naspram 21 posto u SAD-u.

Te kompanije registruju patente u Irskoj i prodaju ih na američkom tržištu, gdje su cijene lijekova tradicionalno više nego u ostatku svijeta.

Irska je također sjedište evropskih filijala američkih tehnoloških giganata poput Applea, Googlea i Mete, koje je također privukao irski porezni sistem.

Prema podacima Eurostata, farmaceutski proizvodi čine 22,5 posto izvoza EU u SAD, a vodeće kompanije već su najavile velika ulaganja na američkom tržištu.

NJEMAČKA

Njemačka, najveća ekonomija Evropske unije, posebno je izložena riziku zbog svoje zavisnosti o izvozu. Trgovinski suficit Njemačke sa SAD-om iznosi 84,8 milijardi dolara, uglavnom zahvaljujući automobilima, hemikalijama, čeliku i proizvodnji mašina.

SAD čine 23 posto prihoda Mercedesa. Iako dio vozila (npr. SUV modeli) proizvodi u SAD-u i izvozi, postoji rizik da bi taj segment mogao biti ozbiljno pogođen ako EU uzvrati carinama.

Federacija njemačke industrije (BDI) hitno je reagovala na Trumpovu objavu u subotu, pozivajući EU i SAD da „hitno pronađu rješenja i izbjegnu eskalaciju“.

ITALIJA I FRANCUSKA U DRUGOM PLANU

Italija, s trgovinskim suficitom od 44 milijarde dolara, i Francuska sa 16,4 milijarde (iako francuske vlasti tvrde da je iznos manji), bile bi manje pogođene, ali su pojedini sektori veoma osjetljivi.

U obje zemlje bi industrija hrane i vina bila ozbiljno pogođena, a slična situacija važi i za Španiju.

Carine od 30 posto bile bi „katastrofalne“ za francuska vina i jaka alkoholna pića, rekao je Jérôme Despey iz sindikata FNSEA zadužen za vinogradarstvo.

Italijansko poljoprivredno udruženje Coldiretti izjavilo je da bi carine od 30 posto američke potrošače i italijanske proizvođače hrane mogle koštati oko 2,3 milijarde dolara.

Poput Njemačke, Italija je zabrinuta i za svoju automobilsku industriju. Kompanija Stellantis (koja uključuje Fiat i Peugeot) odgodila je svoja predviđanja za ovu godinu zbog nesigurnosti vezane za carine.

Francuski sektori avioindustrije i luksuznih proizvoda također su izloženi. LVMH, najveći svjetski konglomerat luksuzne robe, četvrtinu svoje prodaje ostvaruje u SAD-u.

Otprilike petina francuskog izvoza u SAD odnosi se na avioindustriju, većinom na proizvode kompanije Airbus.

Austrija i Švedska također imaju trgovinski suficit sa SAD-om – Austrija 13,1 milijardu, a Švedska 9,8 milijardi dolara.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo