14.07.2025 / 09:38 Svijet - Mračna prošlost

Irska: Počelo iskopavanje ostataka 800 beba, crkva ih bacala u jamu iz pakla

Irska: Počelo iskopavanje ostataka 800 beba, crkva ih bacala u jamu iz pakla
Foto: Charles McQuillan/Getty

Arheolozi, antropolozi i forenzički stručnjaci imaju za cilj identificirati dojenčad sahranjenu u bivšem domu za majku i bebu u Tuamu.

Stoljeće nakon što su irske časne sestre počele sahranjivati stotine novorođenčadi u onome što će postati masovna, neobilježena grobnica, arheolozi i drugi stručnjaci počet će iskopavanja na lokaciji u Tuamu, okrug Galway.

Mehanički bager će u ponedjeljak polako početi strugati zemlju na lokaciji površine 5.000 kvadratnih metara gdje se vjeruje da je red Bon Secours sahranio 796 novorođenčadi koja su umrla u domu za majku i bebu St Mary između 1925. i 1961. godine, prenosi Guardian.

Operacija, za koju se očekuje da će trajati dvije godine, označava novu fazu u suočavanju Irske sa zlostavljanjem i zanemarivanjem djece u vjerskim i državnim institucijama, posebno one koja su nosila stigmu rođenja van braka. Njihov tretman nazvan je mrljom na savjesti nacije.

U St Mary's u Tuamu, takozvanom domu za majku i bebu gdje su mlade žene i djevojčice slate na porođaj, neke novorođenčadi su sahranjene u napuštenoj podzemnoj septičkoj jami.

Nije bilo zapisa o sahranama, a smrtni slučajevi su ignorisani sve do prije deset godina kada je Catherine Corless, lokalna historičarka, otkrila smrtovnice za 796 beba. To je dovelo do sudske komisije, izvinjenja države i obećanja da će se izvršiti iskopavanja na lokaciji.

„Veoma, veoma sam olakšan što znam da se ovo konačno dešava“, rekao je Corless. „Bilo je to jako dugo. Pomalo je preplavljujuće. Toliko dugo sam čekao na to. To je radost za mene i za porodice koje čekaju u nadi da će pronaći svog malog rođaka.“

Veliki dio iskopavanja – koje se nalazi usred stambenog naselja – je zatvoren, a ured direktora za ovlaštenu intervenciju u grupi Tuam (Odait) je obavio pripremne radove.

Tim od 18 ljudi, koji uključuje arheologe, antropologe i druge forenzičke stručnjake iz Irske, Velike Britanije, Australije, Kolumbije, Španije i SAD-a, predvodi Daniel MacSweeney, bivši izaslanik Međunarodnog komiteta Crvenog križa.

Cilj operacije je pronaći sve ljudske ostatke, pokušati ih identificirati, vratiti njihovim porodicama i dostojanstveno ih sahraniti. Veličina i lokacija lokaliteta, filtracija vode i miješanje posmrtnih ostataka, plus blizina drugih ostataka iz perioda gladi i sirotišta u 19. vijeku, učinili su operaciju izuzetno složenom, rekao je MacSweeney.

Časne sestre Bon Secours vodile su svoju instituciju uz odobrenje irske države, koja je zanemarivala deprivaciju, mizoginiju i visoke stope smrtnosti dojenčadi. Dom Tuam zatvoren je 1961. godine i srušen; na tom mjestu je izgrađeno stambeno naselje.

Godine 1975. dva dječaka, koji su tražili jabuke, naišli su na ljudske kosti u napuštenoj septičkoj jami. Vlasti nisu poduzele nikakve mjere sve dok Corless, bivši sekretar tekstilne fabrike, zainteresovan za lokalnu historiju, nije objavio istraživanje koje su 2014. godine preuzeli lokalni, a zatim i nacionalni i međunarodni mediji.

Glumac Liam Neeson je koproducent dugometražnog filma čije će snimanje početi u Galwayu kasnije ove godine.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo