15.07.2025 / 13:37 BiH - Održana konferencija

Delić: Uznemiravanje na radnom mjestu nije nesporazum, to je nasilje i mora biti zaustavljeno sistemski

Delić: Uznemiravanje na radnom mjestu nije nesporazum, to je nasilje i mora biti zaustavljeno sistemski
U organizaciji Udruženja građana Stop mobbing i Vijeća Evrope, danas je Sarajevu održana konferencija „Zakon o zaštiti od uznemiravanja na radu u Republici Srpskoj i Federaciji BiH – potrebe, izazovi, perspektive“, s fokusom na poboljšanje zakonodavnog okvira i sistemskih mjera zaštite radnika i radnica u BiH.

U uvodnom dijelu konferencije prisutnima su se obratile predsjednica Udruženja Stop mobbing Anica Ramić i koordinatorica projekta Merima Musić Spahić, koje su predstavile aktuelne projekte udruženja, uključujući inicijativu „Uznemiravanje žena na tržištu rada – normativno ili stvarno“, te rezultate analize najčešćih oblika uznemiravanja s kojima se žene u BiH suočavaju na radnom mjestu. 

Kao govornik u okviru prvog panela pod nazivom „Pravni okvir, važnost i načini zaštite od uznemiravanja na radu“, učestvovao je i federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić, koji je tom prilikom predstavio aktuelni zakonski okvir, ali i najavio nova zakonska rješenja koja se pripremaju u Federaciji BiH. 



Naglasio je da iako Zakon o radu Federacije BiH već prepoznaje i zabranjuje diskriminaciju, mobing, seksualno i spolno uznemiravanje, u praksi se pravna zaštita često ne ostvaruje dosljedno, a radnici i radnice ostaju bez adekvatne institucionalne podrške. 

Ministar je naglasio da je prioritet Ministarstva rada i socijalne politike donošenje novog Zakona o radu, kojim će se uspostaviti čvršći i jasniji sistem zaštite. 

„Naš prioritet je novi Zakon o radu jer on gradi sistem koji će biti važeći i obavezujući za sve. Podržavamo donošenje posebnog zakona o zaštiti od uznemiravanja, ali suštinska, svakodnevna zaštita mora biti sadržana u Zakonu o radu koji se odnosi na svakog poslodavca i svakog radnika,“ istakao je ministar. 

Govoreći o ključnim novinama koje donosi novi zakon, Delić je naveo jasnu zabranu otkaza trudnicama i porodiljama, zabranu traženja podataka o trudnoći prilikom zapošljavanja, zaštitu radnika sa ugovorima na određeno vrijeme, pravo očeva na plaćeno odsustvo, pravo roditelja na slobodan dan povodom polaska djeteta u školu, veću dostupnost informacija o pravima iz radnog odnosa, obavezu donošenja pravilnika o radu za sve poslodavce bez izuzetka, te jačanje inspekcijskog nadzora i mehanizama zaštite dostojanstva. 

U svom obraćanju ministar Delić je uputio i snažno upozorenje na sve učestalije zloupotrebe pojma mobing, koje, kako je naglasio, direktno štete ženama i radnicima koji trpe stvarno zlostavljanje: 

„Svaki put kada neko zloupotrijebi pojam mobinga, on zapravo udari šamar onoj radnici i radniku koji godinama šute i trpe pravo nasilje. Borba za dostojanstvo mora biti odgovorna, ozbiljna i sistemska. I samo takva može dati rezultate koji su primjenjivi i ponovljivi za sve, ne samo za pojedine slučajeve,“ poručio je. 



Prvi panel konferencije pored ministra Delića, obuhvatio je i izlaganja zastupnice u Parlamentu FBiH Amre Junuzović-Kaljić, koja je predstavila inicijativu za usvajanje posebnog zakona o zaštiti od uznemiravanja, kao i predstavnice Vijeća Evrope i Federalne uprave policije koje su govorile o digitalnom nasilju. 

Konferencija je okupila stručnjake iz pravosuđa, sindikata, nevladinih organizacija, institucija za ljudska prava, kao i međunarodne partnere i predstavnike zemalja iz regije; Srbije, Hrvatske i Sjeverne Makedonije. 

U drugom dijelu konferencije govorilo se o ulozi sindikata u zaštiti radnika, pravnoj pomoći radnicama, te o psihološkim i zdravstvenim posljedicama mobinga, uključujući i lična svjedočenja žena koje su prošle kroz različite oblike uznemiravanja na radnom mjestu.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo