Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić izjavio je da je plin ključni energent u prijelaznoj fazi energetske tranzicije Federacije BiH, naglasivši važnost donošenja Zakona o plinu koji je trenutno u fazi javne rasprave u svih deset kantona.
- Javno slušanje o nacrtu zakona o plinu u Mostaru bilo je sedmo po redu. Obišli smo svih deset kantona i dobili konstruktivne prijedloge. Važno je da zakon dođe ponovo pred Vladu FBiH i u parlamentarnu proceduru kako bi Federacija konačno uredila ovaj važan sektor – rekao je Lakić.
Govoreći o preduzeću BH-Gas, izrazio je optimizam.
– BH-Gas je dokazano preduzeće koje je već izvodilo infrastrukturne projekte, poput gasovoda Travnik–Zenica dužine 40 kilometara. S obzirom na organizacione promjene, spremni su otvarati poslovnice širom FBiH tamo gdje budu planirane nove interkonekcije – dodao je ministar.
Komentarišući stanje u rudnicima, Lakić je naveo da je rudarski sektor u FBiH bio zapušten u protekloj deceniji, ali da je posljednjih godina Elektroprivreda BiH počela s reformama.
– Rudnik mrkog uglja Zenica od decembra 2023. pokušavamo stabilizirati, no procjene pokazuju da nema dovoljno rezervi uglja za dalju eksploataciju. Zbog toga je donesena odluka o njegovom zatvaranju. To je proces koji će trajati nekoliko godina. Od oko 800 radnika, 189 je već zbrinuto na pravedan način. Rudnik duguje oko 200 miliona KM, a mi ćemo učiniti sve da poštujemo obaveze iz kolektivnog ugovora – poručio je.
Najavljene proteste rudara za ponedjeljak nazvao je opravdanim, ali je naglasio da će ministarstvo učiniti sve kako bi se osigurala prava radnika.
Govoreći o Zakonu o električnoj energiji na državnom nivou, Lakić je rekao da je Bosna i Hercegovina blizu donošenja ovog strateški važnog propisa, koji se priprema već deset godina.
– Zakon reguliše sektor električne energije na nivou BiH i omogućava formiranje berze električne energije, što je ključno kako bi BiH izbjegla plaćanje karbonske takse prema EU od 2026. godine. RS je pokušao u zakon ubaciti odredbe o plinu, ali smo insistirali da se to rješava posebnim zakonom. Dogovor između entiteta je veliki uspjeh i šalje snažnu poruku o mogućnosti saradnje – zaključio je Lakić.
(Vijesti.ba)