16.07.2025 / 11:34 Kultura - Kozaračko bijenale

Kada umjetnost progovori tamo gdje je dugo vladala tišina

Kada umjetnost progovori tamo gdje je dugo vladala tišina
Foto: FENA

U Kozarcu, mjestu koje pamti tišinu i bol, umjetnost će 20. jula progovoriti kroz prvo "Kozaračko bijenale", likovnu izložbu koja simbolično počinje na Dan sjećanja na žrtve ratnih zločina.

Prvo "Kozaračko bijenale" okuplja vizuelne umjetnike različitih generacija koji dolaze iz Kozarca ili su porijeklom vezani za ovaj kraj. Bijenale je kulturni događaj koji, upravo na dan kada Kozarčani obilježavaju najcrnje trenutke svoje prošlosti, kroz umjetnost donosi svjetlo, nadu i vjeru u budućnost.

Organizatori bijenala Mensur Bešlagić i Amel Bešlagić kazali su u razgovoru za Fenu da svako urbano mjesto ima svoju kulturnu scenu koja predstavlja ogledalo same sredine, bilo da se manifestuje kroz pisanu riječ, igranje na pozornicama ili kroz likovnu umjetnost.

- Naš Kozarac ili još poznat kao i najveći mali grad na svijetu, nije izuzetak. Agresija na Bosnu i Hercegovinu i sve pretrpljene nedaće njenog stanovništva nisu zaobišle ni stanovnike našeg mjesta. Kozarčani su tih godina bili primorani napustiti svoja ognjišta, ulicu, grad, a većina i državu. U gradovima i državama gdje su se "privremeno" doselili, započinjao je novi život s primjesama starog, najčešće u obliku konstantnog podsjećanja na svoje porijeklo – istakli su.

U tim sredinama, dodaju, mladi su se razvijali ekonomski i kulturno. Mnogi od njih su studirali ili još uvijek studiraju različite fakultete na kojima se proučava likovna umjetnost, arhitektura, teorija estetike i ostale humane nauke.

- Uvidjevši da na određen način gubimo takvu vrstu ljudi, mladih, kreativnih, ali i neprisutnih u našem Kozarcu, došli smo na ideju organizovanja likovne izložbe "Kozaračko bijenale", ispunjeni nadom da će bijenale kao takvo zaživjeti i biti organizovano svake druge godine – kazali su.

Organizatori naglašavaju da kulturna manifestacija kao što je ova nije isključivo poveznica umjetnika sa njihovim zavičajem, nego je to prilika za međusobno upoznavanje autora, njihovih radova i publike.

- Bit će to prilika da se prikaže jedna lepeza, od klasičnog slikarstva do savremenih pravaca u umjetnosti, kao i teorije umjetnosti - zaključili su.

Izložba će biti otvorena dvadeset dana, a njen cilj je povezivanje umjetnika, ali i publike – kroz susret, dijalog i zajedničko pamćenje.

Glas iz Kozarca ove godine donose umjetnici Amel Bešlagić, Mensur Bešlagić, Ervin Blažević-Švabo, Sakib Džaferović, Bahrija Ičić-Čani, Anita Karabašić, Emil Sinanagić, Himzo Sinanagić, Hamida Sivac i Maša Travljanin – svaki od njih sa svojim jedinstvenim izrazom.

U okviru manifestacije, 25. jula bit će održana panel-diskusija "Komunikacija u umjetnosti", koju će moderirati Behzad Čirkin. Diskusija ima za cilj upoznavanje dvije generacije umjetnika, iskusnijih i onih koji tek dolaze, kroz razgovor i razmjenu iskustava.


(Vijesti.ba / FENA) 

 

Izdvajamo