Srpska agresorska vojska, predvođena Ratkom Mladićem, na današnji dan, prije trideset godina, do temelja je srušila Čaršijsku džamiju u Srebrenici.
Bila je jedna od najstarijih džamija u Srebrenici, a obnovljena je 16. jula 2011. godine.
Čaršijska džamija u Srebrenici oduvijek je bila mnogo više od mjesta molitve, bila je srce grada i simbol njegovog identiteta. Pred samu agresiju na našu domovinu, na mjestu stare drvene džamije sagrađena je nova, savremenija džamija, od čvrstog materijala, vrlo slična ovoj današnjoj obnovljenoj Čaršijskoj džamiji.
Do 1992. godine, glavni imam i imam Čaršijske džamije bio je Hasib Kovač. Od 1992. do 1995. godine, dužnost imama je obavljao Mevludin-ef. Hrnjić, dok danas, uz glavnog imama Damir-ef. Peštalića, ovu dužnost obnaša Ahmed-ef. Hrustanović.
– Tokom opsade Srebrenice i u vrijeme takozvane "zaštićene zone", ova džamija, kao i preostale četiri u samom gradu, bile su središte okupljanja našeg naroda. Namazi su se klanjali u smjenama, više puta zaredom obavljane su džuma i teravija, kao i svi drugi namazi.
Hrustanović: Vjerski život u Čaršijskoj džamiji svjedoči odlučnosti da ostanemo i sačuvamo identitet
Iako nikada nije bila potpuno završena – oko džamije su stajale skele, a unutrašnjost ostala nedovršena – to nije predstavljalo prepreku za život vjere i zajednice niti za održavanje brojnih aktivnosti – prisjetio se efendija Hrustanović u razgovoru za Preporod.info.
Agresorska vojska je, odmah po ulasku u Srebrenicu, porušila svih pet gradskih džamija, zajedno sa svim što je podsjećalo na islam i muslimane. Razarana su i mezarja, a na području opštine Srebrenica porušene su 23 džamije.
– Obnova i život u Čaršijskoj džamiji svjedoče našoj odlučnosti da ostanemo i sačuvamo svoj identitet. Redovna mektepska nastava okuplja našu djecu i usađuje im ljubav prema vjeri i znanju. Mekteb u džematu Srebrenica pohađaju 62 redovna polaznika. Naša omladina aktivno učestvuje u džematskim aktivnostima, volontiranju i organizaciji programa. Obilježavamo značajne vjerske i državne datume, organizujemo predavanja i druženja, sve s ciljem da očuvamo zajednicu i prenesemo vrijednosti na nove generacije – naglasio je efendija Hrustanović.
Džamija je danas ispunjena, iako je broj Bošnjaka u Srebrenici značajno manji u odnosu na period prije i tokom agresije.
– Uprkos svemu, Čaršijska džamija ostaje naš simbol povratka i opstanka. Vjernici grade i obnavljaju, dok oni koji šire mržnju ruše i zatiru. Naša je obaveza da čuvamo i jačamo ono što su nam preci ostavili i da budemo nada za buduće generacije – zaključuje efendija Hrustanović.
(Vijesti.ba / Mina)