Korupcijom je u ovom slučaju državni budžet navodno oštećen za više od 740.000 eura, a bivši ministar osumnjičen je da je primio 75.000 eura mita, prenosi Hina.
Aferom prodavanja medicinske opreme po višestruko uvećanim cijenama uz Beroša obuhvaćeni su poduzetnik Hrvoje Petrač, koji se prošle sedmice predao hrvatskim vlastima nakon osam mjeseci bijega, njegovi sinovi Novica i Nikola Petrač, poduzetnik Saša Pozder, bivši pomoćnik direktora Klinike za neurologiju KBC Sestre Milosrdnice Krešimir Rotim, direktor zagrebačke Dječje bolnice Goran Roić i Tomo Pavić iz krapinske podružnice HZZO-a.
Ne navodeći identitete Uskok je saopćio da osmoricu optuženika tereti zbog počinjenja kaznenih djela zločinačkog udruženja, davanja i primanja mita, zloupotrebe položaja i ovlasti, nezakonitog pogodovanja, trgovanja utjecajem i pranja novca, sve u sastavu zločinačkog udruženja, te primanja mita i nezakonitog pogodovanja.
Optužnicom su obuhvaćene i tri pravne osobe koje Uskok tereti za davanje mita, nezakonito pogodovanje i pranja novca, sve u sastavu zločinačkog udruženja, te primanja mita.
Nakon što je Uskok u novembru prošle godine objavio da je uhapsio Beroša, Rotima i Pozdera, Ured evropskog javnog tužioca (EPPO) u Zagrebu saopćio je kako je pokrenuo istragu protiv Beroša i još sedam osoba.
Za razliku od Uskoka koji je Beroša sumnjičio za trgovanje utjecajem, a u čijoj se istrazi nisu spominjali ni tada odbjegli Hrvoje Petrač niti dvojica njegovih sinova koji su također bili u bijegu, ali su se u međuvremenu predali, EPPO je Beroša od početka sumnjičio za primanje mita.
Glavni državni advokat Ivan Turudić naknadno je odlučio da je za cijeli slučaj nadležan Uskok, kojemu je EPPO predao spis, a glavna evropska tužiteljica Laura Kovesi je Turudića prijavila Evropskoj komisiji.
Općinsko kazneno državno tužilaštvo u Zagrebu potom je saopćilo da istražuje curenje podataka iz EPPO-ve istrage naknadno spojene s istragom hrvatskog tužilaštva.
(Vijesti.ba / FENA)