Osam beba je rođeno u Velikoj Britaniji koristeći genetski materijal od tri osobe kako bi se spriječila razorna i često fatalna stanja, kažu doktori.
Metoda, koju su pionirski razvili britanski naučnici, kombinuje jajnu ćeliju i spermu majke i oca sa drugom jajnom ćelijom donora.
Tehnika je ovdje legalna već deset godina, ali sada imamo prvi dokaz da dovodi do djece rođene bez neizlječivih mitohondrijskih bolesti, prenosi BBC.
Ova stanja se obično prenose s majke na dijete, oduzimajući tijelu energiju. Ovo može uzrokovati tešku invalidnost, a neke bebe umiru u roku od nekoliko dana nakon rođenja. Parovi znaju da su u opasnosti ako su prethodna djeca, članovi porodice ili majka bili pogođeni.
Djeca rođena tehnikom tročlane porodice nasljeđuju većinu svoje DNK, svog genetskog nacrta, od roditelja, ali također dobijaju malu količinu, oko 0,1%, od druge žene. Ovo je promjena koja se prenosi s generacije na generaciju.
Nijedna od porodica koje su prošle kroz proces ne govori javno kako bi zaštitile svoju privatnost, ali su izdale anonimne izjave putem Centra za plodnost u Newcastleu gdje su se postupci odvijali.
"Nakon godina neizvjesnosti, ovaj tretman nam je dao nadu - a onda nam je dao i našu bebu", rekla je majka djevojčice.
"Gledamo ih sada, pune života i mogućnosti, i preplavljeni smo zahvalnošću."
Majka dječaka dodala je: „Zahvaljujući ovom nevjerovatnom napretku i podršci koju smo dobili, naša mala porodica je kompletna. Emocionalni teret mitohondrijske bolesti je uklonjen, a na njegovom mjestu su nada, radost i duboka zahvalnost.“
Mitohondrije su sitne strukture unutar gotovo svake naše ćelije. One su razlog zašto dišemo jer koriste kisik za pretvaranje hrane u oblik energije koji naša tijela koriste kao gorivo. Neispravne mitohondrije mogu ostaviti tijelo bez dovoljno energije za održavanje rada srca, kao i uzrokovati oštećenje mozga, napade, sljepoću, slabost mišića i otkazivanje organa.
Otprilike jedna od 5.000 beba rodi se s mitohondrijskom bolešću. Tim u Newcastleu predviđa da postoji potražnja za 20 do 30 beba rođenih metodom od tri osobe svake godine.
Nauka je razvijena prije više od deset godina na Univerzitetu Newcastle i NHS Foundation Trustu bolnica Newcastle upon Tyne, a specijalizirana služba otvorena je unutar NHS-a 2017. godine.
Dva izvještaja, objavljena u časopisu New England Journal of Medicine, pokazala su da je 22 porodice prošlo kroz proces u Centru za plodnost u Newcastleu. To je dovelo do rođenja četiri dječaka i četiri djevojčice, uključujući jedan par blizanaca, i jedne trudnoće koja je u toku.
(Vijesti.ba)