Evropa, prema njenim riječima, neće prestati podržavati Ukrajinu i nastaviće vršiti pritisak na Rusiju sve dok Moskva ne okonča rat.
„Nastavićemo povećavati cijenu rata kako bi prekid agresije postao jedini izlaz za Moskvu“, izjavila je visoka predstavnica za vanjsku politiku i sigurnost.
Novi, 18. paket sankcija uključuje ograničenje cijene ruske nafte na 47,6 dolara po barelu – što je znatno niže od prethodne granice od 60 dolara.
Također, najavljeno je da će se ukinuti svi ugovori koji uključuju korištenje plinovoda Sjeverni tok 1 i 2, što bi dodatno moglo opteretiti energetski sektor Rusije.
Oko 20 ruskih banaka biće isključeno iz međunarodnog platnog sistema SWIFT, a sve transakcije s njima biće u potpunosti zabranjene, javlja BBC na ruskom jeziku.
Paket uključuje i sankcionisanje 105 ruskih tankera za prevoz nafte, kao i fizičkih i pravnih lica koja sudjeluju u transportu. Osim toga, biće ograničen pristup finansiranju za ruske banke.
Na udaru su i kineske banke koje, kako navodi Kallas, omogućavaju Rusiji da zaobiđe sankcije, kao i proizvođači dronova i njihovih komponenti koje Moskva koristi u ratu.
Sankcije će obuhvatiti i beloruske firme koje pomažu u izbjegavanju sankcija.
Na listi će se naći i jedna indijska rafinerija nafte, djelimično u vlasništvu ruske kompanije Rosnjeft, koja koristi rusku sirovu naftu.
Dosadašnjih šest pokušaja usvajanja ovakvog paketa sankcija blokirala je Slovačka – posljednji put 15. jula – ali je sada došlo do promjene stava u Bratislavi. Premijer Robert Fico naveo je da bi stavljenje veta u ovom trenutku bilo „kontraproduktivno“, nakon što je od predsjednice Evropske komisije Ursule von der Leyen dobio garancije u vezi s cijenama gasa za Slovačku.
Fico je jedan od rijetkih zapadnih lidera koji su se sastali s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom od početka invazije na Ukrajinu – posjetio ga je u decembru 2024. godine.
Predsjednica EK Ursula von der Leyen izjavila je da novi paket „pogađa srž ruske ratne mašinerije“ i cilja bankarski, energetski i vojno-industrijski sektor, kao i kroz novo dinamičko ograničenje cijene nafte.
Još u junu, prilikom predstavljanja nacrta ovog paketa, von der Leyen je naglasila da je cilj EU uspostavljanje „potpunog i bezuslovnog primirja na 30 dana“.
Evropska unija je sankcije Rusiji počela uvoditi 23. februara 2022. godine, dan prije početka invazije na Ukrajinu.
(Vijesti.ba)