Time je ukupan broj stradalih u nevremenima od kraja juna porastao na najmanje 180 širom zemlje.
Usljed obilnih padavina, došlo je do poplava i urušavanja zgrada, a većina smrtnih slučajeva uzrokovana je obrušavanjem krovova na starijim i slabije građenim objektima.
U Lahoreu, glavnom gradu provincije, zabilježeno je 15 poginulih, u Faisalabadu devet, dok su gradovi Okara, Sahiwal i Pakpattan prijavili još nekoliko žrtava.
Spasilačke ekipe koristile su čamce kako bi evakuisale porodice iz sela uz riječne obale na jugu provincije, dok se voda počela povlačiti u popodnevnim satima.
“Djeca su vrištala tražeći pomoć, a žene su mahale šalom sa krovova, moleći da ih spasu”, ispričao je Tariq Mehbood Bhatti, 51-godišnji farmer iz sela Ladian.
Zbog naglog porasta vodostaja, stanovnici nizijskih područja uz rijeku Nullah Lai u gradu Rawalpindi, koji se nalazi u blizini glavnog grada Islamabada, dobili su naredbu za evakuaciju. Vlasti su proglasile neradni dan kako bi građani ostali u svojim domovima.
Prema podacima Pokrajinske agencije za upravljanje katastrofama (PDMA), od kraja juna u Punjabu su stradale 103 osobe, dok je 393 ljudi povrijeđeno. Oštećeno je više od 120 kuća, a šest grla stoke je nastradalo.
Meteorološki zavod Pakistana izdao je upozorenje na visok vodostaj rijeke Jhelum kod grada Mangla, uz napomenu da bi i okolni vodotoci mogli izaći iz korita u naredna 24 sata, ugrožavajući lokalna naselja.
Iako monsuni imaju ključnu ulogu u navodnjavanju usjeva, sve češći ekstremni vremenski uslovi, brza urbanizacija i loša infrastruktura čine ih sve razornijima, navodi Al Jazeera.
(Vijesti.ba)