21.07.2025 / 06:00 BiH - Pokazalo istraživanje

Skoro 70 posto građana podržalo ulazak BiH u EU

Skoro 70 posto građana podržalo ulazak BiH u EU
Foto: Ilustracija / FENA
Sedam od deset građana, u slučaju raspisivanja referenduma, glasalo bi za ulazak Bosne i Hercegovine u Evropsku uniju. 

To su podaci istraživanja koje je provela Direkcija za evropske integracije. Najveći broj ispitanika vidi Bosnu i Hercegovinu pod okriljem Evropske unije tek za deset godina, prenosi BHRT.

Nažalost, većina to ne vidi kao jačanje države, već kao slobodu kretanja, odnosno olakšice pri putovanju sa evropskim pasošem u džepu.

Politički odnosi u BiH turbulentni, nije usvojena reformska agenda te kako je poznato BiH ne napreduje na evropskom putu, a ostaje i bez 108 miliona eura evropskog novca. I samim građanima jasno je da je upravo Evropska unija najveći donator sredstava u našoj zemlji.

Pokazalo je to istraživanje Direkcije za evropske integracije, na uzorku 1200 ispitanika. I čak 69,9 posto građana BiH podržalo bi ulazak BiH u Evropsku uniju.

U slučaju raspisivanja referenduma za ulazak Bosne i Hercegovine u Evropsku uniju bi glasalo 69,9 % građana BiH, odnosno sedam od 10 građana. Ulazak u Evropsku uniju bi podržalo 82,9% ispitanika u Federaciji BiH, u Republici Srpskoj 46,1% te u Brčko distriktu 71,3%.

Glavni razlozi zašto građani podržavaju ulazak su najprije sloboda kretanja ljudi, robe i kapitala, a potom mir, politička stabilnost, te poštivanje zakona. Oni koji ne podržavaju ulazak kao razlog navode što su u Evropskoj uniji troškovi života, kao i porezi, dosta veći.

Svjesni su ispitani građani da najveću prepreku ka integraciji BiH u Evropsku uniju predstavlja politizacija procesa integrisanja, ali i sama politička nespremnost na promjene.

Najveći broj ispitanika, njih 34%, smatra da će Bosna i Hercegovina ući u Evropsku uniju za najviše 10 godina, a 51,5% građana smatra da evropski put Bosne i Hercegovine nema alternativu.

"Zaista je nezahvalno licitirati sa procentima i periodom u kom BiH može da uđe u Eu zato što vidimo da i u samoj evropkoj uniji nisu više toliko raspoloženi u pogledu proširenja, odnosno u pogledu stanja u državama koje nastoje da se priključe EU", naveo je politički analitičar Mladen Bubonjić.

Treba podsjetiti da je BIH prva zemlja regiona koja je krenula ka procesuintegracije, a sada smo apsolutno na začelju, napominju analitičari. Priča o ulasku u EU stara je 20 godina. I od želje za jačanjem države, proširenjem tržišta, boljeg života, standardi su spušteni do toga da je dovoljan pasoš Evropske unije.

I zbog svega, u odnosu na podatke od prošle godine, procenat podrške ispitanika je manji za 1,3 posto. Interes građana za priključenjem opada, a dobar dio onih koji su za to, odavno su integrisani u društvo raznih evopskih zemalja, prenosi BHRT.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo