21.07.2025 / 06:06 Svijet - Velika kriza

Glad dosegnula nove razmjere u Gazi: Djeca plaču i vrište za hranom!

Glad dosegnula nove razmjere u Gazi: Djeca plaču i vrište za hranom!
Foto: Arhiv AA
U jeku pothranjenosti u ratom razorene Gaze, desetine hiljada djece i žena hitno trebaju medicinsku pomoć, prema podacima Ujedinjenih nacija, dok humanitarna pomoć ulazi u ovu blokiranu palestinsku enklavu na kapaljku.

Agencija za civilnu zaštitu u Gazi izjavila je za novinsku agenciju AFP da je zabilježila rastući broj smrtnih slučajeva među dojenčadi uzrokovanih „akutnom glađu i pothranjenošću“, navodeći da su prošle sedmice zabilježena najmanje tri takva slučaja.

– Ovi potresni slučajevi nisu rezultat direktnog bombardovanja, već izgladnjivanja, nedostatka adaptiranog mlijeka i osnovne zdravstvene zaštite – rekao je portparol civilne zaštite Mahmud Basal za AFP.

Zijad Musleh, 45-godišnji otac sa sjevera Gaze koji se trenutno nalazi u centralnom dijelu, u gradu Nuseirat, rekao je za AFP: „Umiremo, naša djeca umiru i mi ne možemo učiniti ništa da to spriječimo.“

– Naša djeca plaču i vrište jer su gladna. Idemo spavati s bolom, praznih stomaka. Hrane nema. A ako se kojim slučajem i nađe nešto na pijaci, cijene su nevjerovatno visoke i niko si to ne može priuštiti – kazao je.

Velika kriza

Stanovnici Gaze, zajedno s humanitarnim agencijama UN-a, sve češće se žale da su zalihe hrane iscrpljene, a cijene onog malo što je dostupno porasle do neba.

Svjetski program za hranu (WFP) upozorio je početkom jula da je cijena brašna za hljeb postala čak 3000 puta skuplja nego prije početka rata prije 21 mjesec.

Direktor WFP-a, Carl Skau, koji je početkom jula boravio u gradu Gazi, opisao je situaciju kao „najgoru koju je ikada vidio“.

– Otac kojeg sam sreo izgubio je 25 kilograma u posljednja dva mjeseca. Ljudi doslovno gladuju, dok se hrana nalazi odmah s druge strane granice – rekao je.

Blokada Gaze traje od 2. marta

Nakon što su propali pregovori o produženju šestomjesečnog primirja, Izrael je 2. marta uveo potpunu blokadu Gaze, onemogućivši ulazak bilo kakve pomoći, sve do kraja maja kada je dozvoljen ulazak malog broja kamiona.

Kako su zalihe prikupljene tokom primirja počele da se troše, palestinska teritorija suočila se s najtežom nestašicom hrane od početka rata.

Pothranjenost može imati ozbiljne posljedice po djecu i trudnice.

Humanitarna zdravstvena organizacija Ljekari bez granica (MSF) izjavila je prošle sedmice da njihovi timovi bilježe najveći broj slučajeva pothranjenosti ikada zabilježenih u Gazi.

– Zbog rasprostranjene pothranjenosti među trudnicama, lošeg kvaliteta vode i loših higijenskih uslova, mnoge bebe se rađaju prijevremeno – izjavila je dr. Joanne Perry, ljekarka MSF-a u Gazi.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo