21.07.2025 / 08:31 BiH - Svojom odlukom

Krnjić: Schmidt je novac za "Viaduct" uzeo od Federacije

Krnjić: Schmidt je novac za "Viaduct" uzeo od Federacije

Jedna od dvije odluke kojom je visoki predstavnik zatresao bosanskohercegovačku političku i ukupnu javnost odnosila se na način izmirenja sudskog spora u predmetu 'Viaduct'

Ovaj predmet je pravomoćnom presudom sada 'težak' već gotovo 120 miliona KM uz dnevno povećanje duga u iznosu od 9.000 eura.

O efektima ove odluke i mogućnostima njene implementacije, izvoru sredstava i koliko je time oštećena Federacija BiH, te šta ona može značiti za buduće i ekonomske i političke odnose u našoj zemlji, u emisiji 'Istraga sedmice' govorio je Zijad Krnjić, član UO Uprave za indirektno oporezivanje:

“Kako bi pojednostavili šta je visoki predstavnik odlučio i ko će ovo stvarno platit potrebno je prvo građanima objasniti otkud te pare i takvo stanje na računu. Država ima dva Zakona o putevima i njihovoj izgradnji i zakon o akcizama ali nikada nije definisana metodologija za raspodjelu i to je ostavljeno da uradi Upravni odbor. Donesena je prva privremena odluka da se dijeli po principu i procentima 59% - 39% - 2% pri čemu je Federaciji pripalo 59 posto, RS-u 39% a dva posto je dodijeljeno Brčko distriktu, dok je deset posto ostavljeno za namirenje u trenutku kad se dogovori konačna definicija podjele”.

On navodi da od tog trenutka, jer je procenat podjele za njih jako povoljna, RS nije dopustila da se napravi konačna raspodjela.

To znači da se tih deset posto kumuliralo godinama. Do 2017 se prikupljeni novac dijelio po principu koji je definisan privremenom odlukom. Od saziva novog Upravnog odbora nismo dozvoljavali da se to dijeli i danas je na tim računima negdje oko 315 miliona KM i to je iznos ovih rezervisanih deset posto koji se nije dijelio od 2018 godine. U prevodu, to znači da je putarine do sada skupljeno negdje oko tri milijarde KM. Već par godina mi pokušavamo doći do metodologije koja bi dala pošten omjer. Pokušavali smo sa različitim parametrima ali je svaki put bio izvjestan ishod. Ja sam ponudio metodologiju koja je vjerujem najpoštenija i najlakša za provest a to bi bio način na koji se dijeli PDV, na osnovu krajnje potrošnje. Ako bi se prihvatio taj princip , a nema razloga da se ne prihvati jer je sličan odnos potrošnje goriva kao i svega drugog, u tom slučaju kompletan taj iznos od 315 miliona bi pripao Federaciji uz obavezu RS da doda još nekih 60-tak miliona KM. Ove podatke baziram na kriteriju krajnja potrošnja, dakle na istom onom koji se koristi kod PDV-a, zaključuje Krnjić.

Pojašnjavajući šta u ovom kontekstu znači odluka visokog predstavnika i zašto on nije prilikom donošenja ove odluke odlučio i konačni omjer kojim se se ubuduće raspoređivati ovih preostalih deset posto rezerve koje po Krnjiću u potpunosti pripada Federaciji BiH, član UO Uprave za indirektno oporezivanje kaže:

U samom tekstu odluke on piše pretpostavljeni dio što znači da on nije ušao u ovaj problem. Volio bih znati koji su mu savjetnici rekli da RS-u pripada tih 120 miliona. Računanjem dođete do toga da visoki predstavnik smatra da RS-u i u toj rezervi pripada 39%.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo