Novi zakon u Francuskoj kojim se omogućava ponovna upotreba zabranjenog pesticida izazvao je masovan otpor javnosti, a peticijom protiv njega do nedjelje je prikupljeno više od milion potpisa, što je rekord u toj zemlji.
Kontroverzni zakon, poznat kao Duplombov zakon po konzervativnom zastupniku koji ga je predložio, usvojen je 8. jula, ali još nije stupio na snagu. Ovim zakonom dozvoljava se ponovna upotreba acetamiprida, hemikalije štetne za pčele i druge oprašivače, kao i za čitave ekosisteme.
Peticiju za ukidanje zakona pokrenula je 23-godišnja studentica master studija Eleonore Pattery, koja sebe opisuje kao "buduću stručnjakinju za zdravlje i zaštitu okoliša". Peticija je u samo nekoliko dana prikupila više od milion potpisa, uključujući podršku glumaca i više zastupnika ljevice.
– Ovaj zakon predstavlja naučnu, etičku, ekološku i zdravstvenu aberaciju. On je frontalni napad na javno zdravlje, bioraznolikost, klimatske politike, sigurnost hrane i zdrav razum – izjavila je Pattery, prenosi France 24.
Acetamiprid je u Francuskoj zabranjen od 2018. godine, ali je njegova upotreba i dalje dozvoljena u Evropskoj uniji. Ovaj insekticid koriste prije svega uzgajivači šećerne repe i lješnjaka, koji tvrde da nemaju alternativu za suzbijanje štetočina i da su izloženi nepoštenoj konkurenciji. S druge strane, pčelari ovaj pesticid nazivaju "ubicom pčela".
Francuski parlament je potvrdio da je peticija postala najpotpisivanija u historiji njihove platforme, a u nedjelju je premašila milion potpisa, što je dvostruko više od praga od 500.000, potrebnog da se o inicijativi povede rasprava u parlamentu.
Peticija poziva na "hitno ukidanje zakona" i organiziranje "javne rasprave" u kojoj bi učestvovali stručnjaci za zdravlje, poljoprivredu, zaštitu okoliša i pravnici.
Krajem juna, prije usvajanja zakona, nekoliko hiljada demonstranata, uključujući poljoprivrednike, ekološke organizacije i naučnike, protestovalo je širom Francuske zahtijevajući povlačenje ovog prijedloga zakona.
(Vijesti.ba / FENA)