Istočnoevropska ljetnja škola mašinskog učenja (EEML), jedan od najprestižnijih edukacijskih događaja iz oblasti umjetne inteligencije u Evropi, koja je danas počela u u Sarajevu, okupila je 350 učesnika, stručnjaka Googlea, Applea i vodećih naučnika s prestižnih univerziteta poput Cambridgea i Oxforda iz više od 50 država svijeta.
Dobrodošlicu učesnicima tog edukacijskog programa koji se prvi puta održava u Bosi i Hercegovini izrazio je predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić, poželivši im uspješan rad, korisno znanje i da na kraju ponesu lijepe uspomene iz Sarajeva i BiH.
Rektor Univerziteta u Sarajevu Tarik Zaimović je ukazao na važnost razvoja vještačke inteligencije u čemu BiH zaostaje.
- To je jedno od područja u koje moramo ubrzanim koracima ići prema naprijed. Imamo mnogo naših ljudi koji rade za vodeće svjetske kompanije u području vještačke inteligencije. Mnoge naše bh. kompanije prave blage iskorake u tom pravcu. Međutim, to je jedno od područja kojem se moramo posvetiti – kazao je Zaimović u izjavi za medije.
Univerzitet u Sarajevu, dodao je, napravio je cijeli program i "želimo intenzivno da radimo na tome“. Nedavno su dobili i saglasnost za izgradnju superkompjutera koji je preduslov da bi se moglo nešto ozbiljnije raditi u tom području.
Na pitanje da li bh. obrazovni sistem može tehnološki i kadrovski da podrži takvu industriju, Zaimović smatra da apsolutno može i da bh. istraživači idu u korak s modernim sistemima.
- Mi moramo uložiti mnogo u naučno-istraživačku infrastrukturu. Postoje određena područja nauke gdje vi možete praviti iskorake bez velikih investicija u naučno-istraživačku infrastrukturu. Ali postoje područja gdje to ne možete, već morate imati tehnologiju da biste mogli raditi. I naši mladi talentovani ljudi, nažalost, odlaze na univerzitete i na institute koji imaju tu tehnologiju. Mi je moramo osigurati kod nas, osigurati partnerstva s vodećim institucijama u svijetu kako bismo osigurali da naši mladi istraživači ostanu – poručio je rektor Zaimović.
Cilj ljetnje škole umjetne inteligencije, po riječima Haruna Muhić,a jednog od organizatora, jeste dovođenje najvećih stručnjaka iz oblasti umjetne inteligencije i mašinskog učenja iz cijelog svijeta u BiH.
- Učesnici će imati priliku da tokom šest dana od najboljih stručnjaka uče o različitim temama o umjetnoj inteligenciji i da rade projekte sa tim stručnjacima u BiH – kazao je.
Ističe kako umjetna inteligencija ima svoje prednosti ali i nedostatke, odnosno, postoje potencijalni problemi koji se mogu pojaviti u budućnosti.
- Stoga, u našim je rukama da se kao naučnici potrudimo da donesemo ono što je najbolje, odnosno da minimiziramo probleme, a maksimiziramo prednosti koje se mogu iskoristiti – naglasio je Muhić.
Dodao je da BiH mora više ulagati u umjetnu inteligenciju, kako bi dostigla druge države. Kina na primjer, naglasio je, u osnovnim školama i to od prvog razreda, uvodi obavezan predmet umjetne inteligencije.
Obraćanje predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Željka Komšića na svečanom otvaranju Eastern European Machine Learning (EEML) ljetne škole, u hotelu Holiday u Sarajevu prenosimo u cijelosti.
"Poštovani učesnici, dragi gosti, dame i gospodo!
Iskreno mi je zadovoljstvo da vas pozdravim povodom otvaranja Istočnoevropske ljetne škole mašinskog učenja ovdje u Sarajevu.
Posebno me raduje što će ovaj prestižni edukativni program, koji okuplja više od 350 učesnika iz preko 50 zemalja svijeta, nakon nekoliko zemalja regije, prvi put biti održan i u Bosni i Hercegovini.
Činjenica da se Istočnoevropska ljetna škole mašinskog učenja ove godine održava upravo ovdje u Sarajevu snažno je priznanje našoj zemlji i njenom rastućem potencijalu u nauci, tehnologiji i obrazovanju. Vaše prisustvo u Sarajevu šalje snažnu poruku podrške razvoju nauke, istraživanja i novih tehnologija u našoj zemlji i regiji.
Vještačka inteligencija predstavlja jednu od ključnih razvojnih tačaka savremenog društva, a za Bosnu i Hercegovinu otvara mogućnost da kroz znanje i inovacije gradi održiviju i konkurentniju budućnost. U tom kontekstu, događaji poput ovog ne znače samo razmjenu znanja – oni stvaraju novu generaciju lidera i stručnjaka spremnih da oblikuju svijet u kojem živimo.
Za Bosnu i Hercegovinu - zemlju bogatu talentovanim, obrazovanim i kreativnim mladim ljudima, ovo je prilika da znanjem, inovacijama i saradnjom uhvati korak s globalnim trendovima i izgradi održiviju, moderniju i konkurentniju budućnost.
Ljetna škola, poput ove, ne služi samo prenošenju znanja - ona stvara prostor za umrežavanje, za inspiraciju i za razvoj budućih lidera u oblasti tehnologije. Stoga želim posebno zahvaliti organizatorima, predavačima, partnerima i svima koji su omogućili da ova izuzetna inicijativa bude održana upravo ovdje.
Vama, dragi učesnici, želim uspješan rad, korisna znanja i da na kraju ponesete lijepe uspomene iz Sarajeva i naše Bosne i Hercegovine.
Iskoristite ovu jedinstvenu priliku da učite jedni od drugih, gradite mostove prijateljstva i zajedno oblikujete budućnost u kojoj će znanje biti pokretačka snaga, a vi nosioci napretka i inovacija - spremni da svojom stručnošću i vizijom unaprijedite kvalitet života i odgovorite na izazove te budućnosti.
Još jednom - dobrodošli u Sarajevo i Bosnu i Hercegovinu!"
Eastern European Machine Learning (EEML) ljetnu škola koja se održava do 26. jula u Sarajevu, organizuju istraživači Google DeepMinda i lokalni partneri Asocijacija za napredak nauke i tehnologije (ANNT) i Univerzitet u Sarajevu (UNSA).
(Vijesti.ba)