Naime, omega-3 masne kiseline, poznate po pozitivnom utjecaju na mentalno i fizičko zdravlje, mogle bi značajno smanjiti i agresivno ponašanje, otkriva velika studija iz 2024. godine, piše ScienceAlert, prenosi Index.
Ova saznanja ne dolaze iz vedra neba. Omega-3 se i ranije povezivala s prevencijom shizofrenije, a poznato je da agresija i antisocijalno ponašanje dijelom proizlaze iz loše prehrane, jer hrana koju jedemo direktno utječe na hemiju našeg mozga.
Nadovezujući se na ranije, manje studije, naučnici sa Univerziteta u Pennsylvaniji proveli su opsežnu meta-analizu. Proučili su rezultate 29 kontroliranih istraživanja u kojima je učestvovalo ukupno 3918 osoba. Analiza je otkrila skroman, ali statistički značajan kratkoročni efekat. Suplementacija omega-3 masnim kiselinama smanjila je agresiju za čak 28 posto, nezavisno od dobi, spola, postojeće dijagnoze ili trajanja i doze tretmana.
Neurokriminolog Adrian Raine, komentirajući rezultate, bio je jasan:
"Mislim da je došlo vrijeme da se suplementacija omega-3 masnim kiselinama počne primjenjivati za smanjenje agresije, bilo da se radi o općoj populaciji, kliničkom okruženju ili pravosudnom sistemu."
Istraživanja uključena u analizu, provedena u razdoblju od 1996. do 2024., trajala su u prosjeku 16 sedmica i obuhvatila su širok raspon učesnika – od djece mlađe od 16 godina do osoba starijih od 50. Ono što je posebno važno jest da je smanjenje zabilježeno i kod reaktivne agresije, koja je odgovor na provokaciju, i kod proaktivne, unaprijed planirane agresije. Prije ovog istraživanja nije bilo jasno može li omega-3 djelovati na obje vrste.
Iako su potrebna dodatna, dugoročnija istraživanja kako bi se ova veza potvrdila, studija značajno doprinosi razumijevanju koristi ribljeg ulja za mozak. Naučnici vjeruju da omega-3 pomaže u regulaciji agresije tako što smanjuje upalne procese i podržava ključne funkcije mozga.
"Roditelji koji traže pomoć za agresivno dijete trebali bi znati da uz svaki drugi tretman, dodatna porcija ili dvije ribe sedmično također mogu biti od koristi", poručio je Raine. Kada se tome dodaju dokazi da pripravci na bazi ribljeg ulja smanjuju rizik od srčanog i moždanog udara te drugih kardiovaskularnih problema, čini se da dodavanje omega-3 masnih kiselina u prehranu donosi brojne prednosti.
"Omega-3 nije čarobni štapić koji će u potpunosti riješiti problem nasilja u društvu", zaključio je Raine.
"No, može li pomoći? Na temelju ovih nalaza, čvrsto vjerujemo da može i trebali bismo početi primjenjivati nova saznanja koja imamo."
(Vijesti.ba)