Predsjednik Trump povlači Sjedinjene Američke Države iz Organizacije Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO), navodeći njen antiamerički i antiizraelski stav, kao i njenu "woke" agendu, saznaje The New York Post.
Trump je još u februaru naredio 90-dnevnu reviziju prisustva SAD u UNESCO-u, s posebnim naglaskom na ispitivanje “antisemitizma ili antiizraelskog sentimenta unutar organizacije.”
Nakon provedene revizije, zvaničnici administracije izrazili su zabrinutost zbog UNESCO-ovih politika različitosti, jednakosti i inkluzije (DEI), kao i njegovog pro-palestinskog i pro-kineskog pristrasnog pristupa, rekao je jedan zvaničnik Bijele kuće za The Post.
„Predsjednik Trump je odlučio povući Sjedinjene Države iz UNESCO-a – koji podržava ‘woke’, podijeljene kulturne i društvene ciljeve koji su potpuno u suprotnosti sa zdravim razumom i politikama za koje su Amerikanci glasali u novembru,” rekla je zamjenica portparola Bijele kuće Anna Kelly.
„Ovaj predsjednik će uvijek stavljati Ameriku na prvo mjesto i osigurati da članstvo naše zemlje u svim međunarodnim organizacijama bude u skladu s našim nacionalnim interesima.”
Među navedenim manama UNESCO-a je objava “alata za borbu protiv rasizma” (anti-racism toolkit) iz 2023. godine i njihova inicijativa iz 2024. “Transformacija MUŠKAlnosti” (“Transforming MEN’talities”), od kojih je prva pozvala države članice da usvoje “antirasističke” politike i učestvuju u “trci ka vrhu” kako bi postale vodeći zagovornici društvene pravde, odgovarajući na pitanja o historiji rasizma u svojim jurisdikcijama i zatim radeći na osiguravanju jednakosti.
U međuvremenu, UNESCO je koristio svoj Izvršni odbor kako bi progurao antiizraelske i antijevrejske akcije, uključujući proglašavanje jevrejskih svetih mjesta za “palestinsku svjetsku baštinu”, rekao je zvaničnik Bijele kuće.
UNESCO često koristi jezik kojim se navodi da je Palestina okupirana od strane Izraela i osuđuje rat jevrejske države protiv Hamasa, bez kritike terorističke vladavine te grupe u Gazi, piše NYPost.
Pored toga, Kina je drugi najveći finansijer UNESCO-a, a kineski državljani poput zamjenika generalnog direktora Xing Qu-a nalaze se na ključnim pozicijama u vodstvu.
„Ovaj predsjednik će uvijek stavljati Ameriku na prvo mjesto i osigurati da članstvo naše zemlje u svim međunarodnim organizacijama bude u skladu s našim nacionalnim interesima,” rekla je Anna Kelly.
„Kina je iskoristila svoj uticaj unutar UNESCO-a kako bi unaprijedila globalne standarde koji su povoljni za kineske interese,” rekao je zvaničnik.
Kineska komunistička partija je naročito kritikovana zbog korištenja svog uticaja u UNESCO-u kako bi umanjila ulogu manjina poput Ujgura u historiji te zemlje.
Trump je prvi put naredio povlačenje SAD iz UNESCO-a 2017. godine, tada kao i sada, navodeći antiizraelsku pristrasnost.
Bivši predsjednik Joe Biden naredio je ponovni ulazak SAD u UNESCO 2023. godine uz obećanje da će platiti više od 600 miliona dolara članarine.
SAD su se prvi put povukle iz UNESCO-a 1983. godine pod bivšim predsjednikom Ronaldom Reaganom, navodeći u to vrijeme da je organizacija “eksterno politizirala gotovo svaku temu kojom se bavi. Pokazala je neprijateljstvo prema slobodnom društvu, naročito slobodnom tržištu i slobodnoj štampi, te je demonstrirala neobuzdano budžetsko širenje.”
Bivši predsjednik Joe Biden vratio je SAD u UNESCO 2023. godine, tvrdeći da je američko prisustvo potrebno kako bi se suprotstavilo sve većem kineskom uticaju u organizaciji.
Administracija Bidena također je obećala da će platiti više od 600 miliona dolara duga nastalog od kada su SAD prestale s doprinosima 2011. godine, nakon što je Palestina postala članica.
(Vijesti.ba)