Sada se pojavljuju novi dokazi da se ti mladići, čim postanu punoljetni, regrutuju u ruske vojne jedinice i šalju na prve linije fronta. Tamo se potencijalno suočavaju sa svojim prijateljima, očevima ili braćom. Iako tačan broj regrutovanih nije poznat, neke procjene govore o hiljadama, prenosi Index.
Ukrajinski državni zvaničnici tvrde da prisilno slanje tinejdžera u rat ima dva cilja Kremlja. Prvi je rješavanje krize sa ljudstvom u vojsci, s obzirom na to da je Rusija tokom rata pretrpjela preko milion žrtava. Drugi cilj je brutalan oblik psihološkog rata protiv ukrajinskog naroda, navodno po ličnom naređenju ruskog predsjednika.
Andrij Jermak, šef kabineta predsjednika Zelenskog, izjavio je da ukrajinska vlada posjeduje čvrste dokaze o ovoj praksi, uključujući dokumente o regrutaciji. Tijela tinejdžera također se pronalaze na ratištima. “Imamo dokaze o tome, da”, potvrdio je Jermak.
“Cilj Putina je da Ukrajina ne postoji. Rusi žele uništiti novu generaciju Ukrajinaca i od njih napraviti vojnike koji će ratovati protiv zemlje u kojoj su rođeni. To je strašno.”
Institut za humanitarna istraživanja Univerziteta Yale, vodeći svjetski autoritet kada je riječ o ruskom programu otmica djece, također istražuje brojne optužbe o prisilnom slanju bivše djece u borbu. Nathaniel Raymond, izvršni direktor tog instituta, izjavio je da njegov tim radi na prikupljanju i predstavljanju dokumentovanih dokaza.
“Znamo da se starija djeca smještaju u kadetske škole gdje prolaze obuku sa oružjem i vojnim vozilima. Postoji samo jedan razlog za to, a to sigurno nisu parade”, naglasio je Raymond.
Otmice ukrajinske djece počele su 2014. godine, nakon ruske invazije na Donbas i Krim — isprva iz sirotišta, a kasnije i direktno iz porodica. Program je postao sistemski i masovan nakon pune invazije 2022. godine. Dok su neka djeca usvojena u ruskim porodicama, nezavisni istraživači otkrili su da se velika većina — oko 95 posto — šalje u kampove za preodgoj, a zatim u centre za vojnu obuku.
Program nadzire FSB, ruska državna bezbjednosna služba, što pokazuje koliku mu važnost Putin pridaje. Zbog masovnih otmica, koje predstavljaju očigledno kršenje Ženevske konvencije, Međunarodni krivični sud izdao je 2023. nalog za hapšenje Putina i njegove povjerenice za prava djece, Marije Lvove-Belove.
Jedan od otetih je i Vlad Rudenko (19), kojeg su ruski vojnici pod prijetnjom oružjem odveli iz Hersona u oktobru 2022. godine, kada je imao 16. Proveo je 18 mjeseci u kampu za preodgoj na Krimu, a zatim je prebačen u pomorsku akademiju gdje je prošao borbenu obuku. Prošle godine ga je majka uspjela spasiti i prokrijumčariti nazad preko linije fronta.
“Svako jutro smo morali pjevati rusku himnu, pa onda imali fizičku obuku i učili pucati”, ispričao je Rudenko. “Oni od 16 i 17 godina koristili su vježbovne puške, a stariji pravo oružje. Kako je vrijeme prolazilo, sve sam se više plašio da će nas poslati u rat. Srećom, uspio sam pobjeći. Imam sreće, jer sada ima Ukrajinaca koji ratuju protiv vlastitog naroda.”
Predsjednik Zelenski pokrenuo je globalnu kampanju “Bring Kids Back” kako bi skrenuo pažnju na ove zločine. Povratak sve otete djece postavio je kao crvenu liniju u bilo kakvim mirovnim pregovorima. Nedavno je otkriveno da je Rusija ponudila razmjenu otete djece za svoje ratne zarobljenike, što je Ukrajina odmah odbila, smatrajući to opasnim presedanom koji bi djecu pretvorio u taoce.
Nathaniel Raymond zaključuje: “Nisam siguran da Evropljani i Amerikanci shvataju pravu prirodu onoga što se ovdje dešava. Ovo je sistematska, industrijalizirana mreža trgovine djecom... Vjerovatno najveća otmica djece u ratu od Drugog svjetskog rata.”
(Vijesti.ba)