24.07.2025 / 22:26 Svijet - Predsjednik Francuske

Macron najavio da će priznati Palestinu, javili mu se i iz Izraela

Macron najavio da će priznati Palestinu, javili mu se i iz Izraela
Foto: Agencije
Predsjednik Francuske Emmanuel Macron objavio je u četvrtak da će Francuska priznati Palestinu kao državu, navodeći hitnu potrebu za okončanjem rata u Gazi i ublažavanjem humanitarne krize.

Ova odluka, koja će biti formalizirana na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija u septembru, predstavlja veliki zaokret jedne od najuticajnijih evropskih zemalja usred sve većeg globalnog ogorčenja zbog stanja u Gazi.

Predsjednik Emmanuel Macron objavio je na mreži X da će odluku formalno predstaviti u septembru na Generalnoj skupštini UN-a.

„Ono što je danas najhitnije jeste da rat u Gazi prestane i da se civilno stanovništvo spasi“, napisao je Macron.

Francuski predsjednik je pružio podršku Izraelu nakon napada Hamasa 7. oktobra 2023. i često javno osuđuje antisemitizam, ali je u posljednjim mjesecima sve više izražavao frustraciju zbog izraelskih vojnih akcija u Gazi.

„S obzirom na historijsku posvećenost Francuske pravednom i održivom miru na Bliskom istoku, odlučio sam da Francuska prizna državu Palestinu“, objavio je Macron. „Mir je moguć.“

Također je objavio pismo koje je poslao predsjedniku Palestinske uprave Mahmudu Abbasu povodom ove odluke.

Pozdrav iz Ramallaha

Zamjenik predsjednika Palestinske uprave, Hussein al-Sheikh, pozdravio je francusku namjeru da prizna državu Palestinu, zahvalivši se predsjedniku Emmanuelu Macronu.

„Ova odluka odražava posvećenost Francuske međunarodnom pravu i njenoj podršci palestinskom pravu na samoodređenje i uspostavu nezavisne države“, rekao je Sheikh.

Tri četvrtine članica UN-a priznaje Palestinu

Francuska je najmoćnija evropska zemlja koja priznaje Palestinu. Prema podacima AFP-a, najmanje 142 od 193 zemlje članice UN-a već su priznale ili planiraju priznati Palestinu kao državu. Snažno protivljenje tome i dalje izražavaju Izrael i Sjedinjene Američke Države.

Palestinu su već priznale većina zemalja Bliskog istoka, Afrike, Latinske Amerike i Azije, ali ne i SAD, Kanada, većina zapadne Evrope, Australija, Japan ili Južna Koreja.

Francuska ima najveću jevrejsku zajednicu u Evropi, kao i najveću muslimansku populaciju u zapadnoj Evropi, a sukobi na Bliskom istoku često se odražavaju kroz proteste i tenzije u samoj Francuskoj.

Izraelska reakcija: "Crna mrlja u francuskoj historiji"

Zamjenik izraelskog premijera, Yariv Levin, u četvrtak je osudio odluku Francuske da prizna Palestinu, nazvavši je „crnom mrljom u historiji Francuske i direktnom podrškom terorizmu“.

Levin, koji je i ministar pravde, izjavio je da ova „sramotna odluka“ znači da je došlo vrijeme da Izrael primijeni svoj suverenitet nad Zapadnom obalom, koju drži pod okupacijom od 1967.

Francuski ministar vanjskih poslova iduće sedmice će zajedno s partnerima organizirati konferenciju u UN-u o rješenju s dvije države. Macron je prošlog mjeseca već izrazio „odlučnost da prizna državu Palestinu“ i pozvao na šire međunarodno kretanje ka tom cilju, uz istovremeno priznanje Izraela i njegovog prava na samoodbranu.

Američki pregovori propali, kritike prema Izraelu jačaju

Ova najava dolazi ubrzo nakon što su Sjedinjene Države prekinule pregovore o prekidu vatre u Kataru, navodeći da Hamas ne pokazuje dobru volju.

Raspoloženje prema Izraelu posljednjih dana sve je nepovoljnije. Ranije ove sedmice, Francuska i više od dvadesetak pretežno evropskih zemalja osudile su izraelska ograničenja na isporuku humanitarne pomoći u Gazu i ubistva stotina Palestinaca koji su pokušavali doći do hrane.

Palestinci traže nezavisnu državu na teritorijama okupiranim 1967. – Zapadnoj obali, Istočnom Jerusalemu i Gazi. Izraelska vlada i većina političkog spektra već dugo odbacuje palestinsku državnost, tvrdeći da bi to nagradilo militante nakon Hamasovog napada iz oktobra 2023.

Izrael je anektirao Istočni Jerusalem ubrzo nakon rata 1967. i smatra ga dijelom svoje prijestonice. Na Zapadnoj obali izgradio je desetine naselja, neka veličine gradova, u kojima sada živi više od 500.000 izraelskih doseljenika. Oko 3 miliona Palestinaca na toj teritoriji živi pod izraelskom vojnom upravom, dok Palestinska uprava ima ograničenu samoupravu u pojedinim gradovima i naseljima.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo