Tarife od 15% su "ogroman teret za ekonomiju, ne samo ovdje već i u SAD-u", rekla je Ulrike Malmendier, članica Njemačkog vijeća ekonomskih stručnjaka, na javnom emiteru ARD. U prethodnim godinama i decenijama primjenjivala se stopa od približno 1%, istakla je. "U poređenju s tim, ovo je već drama."
Malmendier, koja predaje u Kaliforniji, rekla je da bi utjecaj mogao biti značajan, posebno za pojedinačne kompanije i sektore. Međutim, napomenula je da je teško procijeniti šta novi namet znači za cjelokupnu ekonomiju.
Mnoge zemlje imaju otežan pristup američkom tržištu zbog carina i moraju ponuditi svoju robu negdje drugdje, poput EU, prema Malmendier. To bi čak moglo imati pozitivan učinak na inflaciju na domaćem tržištu, rekla je.
EU i SAD su u nedjelju postigli dogovor u dugotrajnom carinskom sporu. Njime je predviđena carinska stopa od 15% za većinu uvoza iz bloka od 27 zemalja. Osim toga, postoje i sporazumi o investicijama i uvozu energije.
Trgovinski stručnjak Laura von Daniels iz Njemačkog instituta za međunarodne i sigurnosne poslove (SWP) izjavila je da je Evropska komisija od američkog predsjednika Donalda Trumpa iznudila "neku vrstu primirja".
- Sporna pitanja poput evropskih poreza na usluge, digitalne regulacije i vještačke inteligencije stavljena su u drugi plan. Njemačke kompanije, posebno, sada imaju koristi od toga - rekla je von Daniels za dpa.
- Sporazum daje EU važno vrijeme, koje bi trebala iskoristiti za smanjenje zavisnosti i pripremu za daljnje sukobe s Trumpom, a također i s Kinom, te za bolje usklađivanje svojih ciljeva i prioriteta - kazala je ona.
(Vijesti.ba / FENA)