11.06.2020 / 21:58 BiH - Važan izvještaj

State Department zabrinut stanjem vjerskih sloboda, šta je rečeno o BiH

State Department zabrinut stanjem vjerskih sloboda, šta je rečeno o BiH
Skrnavljenje džamije Arnaudije u Banja Luci / Vijesti.ba
Stanje vjerskih sloboda u svijetu daleko je od savršenog i veoma zabrinjavajuće, a u mnogim dijelovima svijeta pojedinci su mnogo više upoznati sa represijom nego slobodom vjeroispovijesti.

Upozorio je ovo američki ambasador za međunarodne vjerske slobode Sem Braunbek, tokom predstavljanja izvještaja State Departmenta za 2019. godinu, prenosi Glas Amerike.

Kao najveće prekršioce, američki državni sekretar Mike Pompeo, koji je učestvovao u predstavljanju izvještaja, izdvojio je Nikaragvu, Nigeriju i Kinu.

Kada je u pitanju Bosna i Hercegovina u izvještaju se navodi da su vjerske skupine na područjima u kojima su manjina izvijestile  o kontinuiranoj diskriminaciji vlade u vezi s uskraćivanjem dozvola za izgradnju ili popravak vjerskih objekata te u obrazovanju, zapošljavanju i pružanju socijalnih usluga.

Međureligijsko vijeće (IRC), nevladina organizacija (NVO), koja se sastoji od predstavnika četiri glavne vjerske zajednice u zemlji, ponovno je izvijestila da su vlast neprihvatljivo spore kada je u pitanju istraživanje i procesuiranje religiozno motiviranih zločina.

Predsjednik Skupštine Kantona Sarajevo u rujnu Dino Konaković rekao je u jednom intervjuu da mu ne smeta što je lokalna osnovna škola i dalje imenovana ustaškim antisemitom iz Drugog svjetskog rata koji je slavio Hitlera.

IRC je zabilježio 10 prijavljenih djela vandalizma vjerskih mjesta i jedan slučaj verbalnog zlostavljanja nad pravoslavnim svećenikom tijekom godine i rekao je da je stvarni broj incidenata vjerovatno mnogo veći, prenosi Glas Amerike.

Organizacija za europsku sigurnost i suradnju (OSCE) izvijestila je da je u 2018. godini zaprimila izvješća o 17 slučajeva incidenata protiv muslimana, 10 protiv kršćana i dva protiv Židova.

Anti-islamski incidenti uključuju pucnjavu na džamiju, krađu i vandalizam džamija razbijene prozore ili grafite.

U dva antisemitska incidenta vandali su na židovskim kućama pisali grafite, uključujući svastike. IRC je nastavio promicati međuvjerski dijalog putem konferencija i projekata s lokalnim samoupravama.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo