Zakona o kontroli cijena propisano je da Vlada FBiH može, među ostalim, kao mjeru neposredne kontrole cijena za pojedine proizvode i usluge propisati utvrđivanje marži u trgovini (kalkulativne cijene), priopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću Vlade FBiH.
Također, ukoliko dođe ili može doći do značajnih poremećaja ponude i potražnje na tržištu i poremećaja u kretanju cijena i odnosima cijena, Vlada može poduzeti mjere u oblasti cijena i za proizvode i usluge, koje su u nadležnosti kantona, grada i općine, ili utvrditi da postoje uvjeti za propisivanje mjera neposredne kontrole cijena određenih proizvoda i usluga i bliže odrediti uvjete za propisivanje tih mjera od nadležnih organa.
Odlukom od 9. 4. 2020. godine je utvrđeno postojanje uvjeta za propisivanje mjera neposredne kontrole cijena na području Federacije BiH. Ovo odlukom Vlada FBiH je propisala obavezu za sve učesnike u lancu snabdijevanja, odnosno pravne i fizičke osobe koje prodaju životne namirnice, osnovne higijenske proizvode i druge proizvode da utvrde i primjenjuju marže tako da one ne prelaze nivo od 5. ožujka 2020. godine.
Ova mjera imala je za cilj zaštitu ekonomskih interesa građana u Federaciji BiH, suzbijanje nerealnog utvrđivanja cijena i sprječavanja eventualnog nepoštenog i neodgovornog ponašanja sudionika u lancu snabdijevanja.
U Federaciji BiH u periodu proglašenog stanja nesreće uslijed pandemije covid-19 došlo je do prekomjerne kupovine određenih vrsta prehrambenih i higijenskih proizvoda i stvaranja zaliha od strane građana, što je moglo uzrokovati vještačku nestašicu određenih proizvoda na tržištu. Ovom mjerom osiguran je uredan lanac snabdijevanja potrošača u Federaciji BiH i u proteklom periodu ova odluka je dala očekivane rezultate.
Nakon što je 29. 5. 2020. godine Vlada FBiH ukinula stanje prirodne nesreće, na tržištu Federacije BiH, odnosi ponude i potražnje, kao i kretanja cijena proizvoda tretiranih Odlukom o propisivanju mjera neposredne kontrole cijena, stabilizirani su cijene i snabdijevanje tržišta, te su se na taj način stekli uvjeti za stavljanje van snage ove odluke, navodi se u priopćenju.
Informacija o naftnim terminalima
Vlada FBiH prihvatila je informaciju Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije o postupanju uprava društava, Operator-Terminali Federacije d.o.o. Sarajevo i Naftni terminali Federacije d.o.o. Ploče po njenim zaključcima od 21. 9. 2018. i 27. 6. 2019. godine.
Danas su te dvije uprave zadužene da, u skladu s izvršenom procjenom tržišne vrijednosti nekretnina, uređaja i opreme NTF d.o.o. Ploče od 57.266.618,10 eura, nastave, svatko u okviru svojih nadležnosti, proceduru iznalaženja mogućeg upisa i/ili evidentiranja procijenjenih vrijednosti u poslovnim knjigama ovih društava.
Uprave su zadužene i da osiguraju poduzimanje i drugih predloženih pravnih radnji s ciljem rješavanja pitanja vlasništva nad nekretninama Naftnih terminala Federacije d.o.o. Ploče. U slučaju realizacije bilo koje od predloženih pravnih radnji koje na zadovoljavajući način rješavaju pitanje vlasništva nad nekretninama Naftnih terminala Federacije d.o.o. Ploče ostale pravne radnje bi bile povučene.
Vlada je zadužila premijera FBiH da potpiše tekst inicijative prema Vijeću ministara BiH za pristupanje zaključenju međunarodnog ugovora između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine, s ciljem rješavanja svih pitanja i nedoumica vezanih za stjecanje vlasništva nad nekretninama Naftnih terminala Federacije d.o.o. Ploče ili stjecanja trajnog prava korištenja, a na osnovu prava koja je Energoinvestov OOUR Energopetrol Sarajevo imao prije 1991. godine.
Ujedno je predloženo da u tim Vijeća ministara BiH koji bi učestvovao u pregovorima i sačinjavanju međunarodnog ugovora, budu uključeni i eksperti koje bi delegirala Federalna vlada, priopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću Vlade FBiH.
Kroz transfere za kulturu 3.098.000 KM
Vlada FBiH danas je usvojila programe utroška s kriterijima raspodjele sredstava utvrđenih Proračunom FBiH za 2020. godinu Federalnom ministarstvu kulture i sporta, a namijenjenih fondacijama za koje je nadležno Federalno ministarstvo kulture i sporta, u ukupnom iznosu od 3.098.000 KM.
Od tog iznosa, Fondu za izdavaštvo je namijenjeno 550.000 KM, Fondaciji za bibliotečku djelatnost 330.000 KM, transfer za kinematografiju vrijedan je 1.660.000 KM, a za Fondaciju za muzičke, scenske i likovne umjetnosti predviđeno je 558.000 KM.
U obrazloženju ovih odluka navedeno je da, iako ukupna ekonomska situacija u svijetu već značajno utječe na sva polja umjetnosti, to ne smije biti razlog za bitnije smanjivanje potpore umjetničkom stvaralaštvu uopće. Ali i u situaciji smanjene financijske potpore, fondacije će nastojati aktivno sudjelovati u predstavljanju najbitnijih već afirmiranih umjetnika i pojekata, a također i mladih talentiranih koji se dokazuju kroz svoj umjetnički rad.
Danas su, ujedno, prihvaćeni izvještaji o prošlogodišnjem radu ove četiri fondacije, te njihove planove rada za 2020. godinu, priopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću Vlade FBiH.
Vlada FBiH podržala inicijativu za donošenje zakona o Gradu Stocu
Vlada Federacije BiH podržala je inicijativu za izradu i donošenje zakona o Gradu Stocu, koju je podnijela ta sadašnja općina.
Stolac ima 49 kulturnih dobara sa statusom nacionalnog spomenika u BiH, a neki od njih su nekropole stećaka Radimlja i Boljuni, historijsko područje Stari grad, helenistički grad Daorson u Ošanićima, arheološko područje Badanj u Borojevićima, grob Moshe Danona sa okolnim prostorom i havrom na Krajšini, graditeljska stambena cjelina Begovina, javno ljetno kupalište Kupaje, Čaršijska džamija s Čaršijom, te korito Bregave s mlinicama, stupama i mostovima.
Utvrđeno je da Općina Stolac ispunjava uslov da se proglasi gradom kao općina koja je od posebnog historijskog i kulturnog značaja, a u skladu sa Zakonom o principima lokalne samouprave u Federaciji BiH, saopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću Vlade FBiH.
Spremaju se izmjene Uredbe o pravilima postupka za disciplinsku odgovornost
Nakon što se danas upoznala s informacijom Agencije za državnu službu u FBiH, Vlada FBiH je Federalno ministarstvo pravde, kao ovlaštenog predlagača, zadužila da imenuje radnu grupu u čiji sastav će uključiti predstavnike Agencije i Odbora državne službe za žalbe, da pripremi izmjene i dopune Uredbe o pravilima postupka za disciplinsku odgovornost državnih službenika u organima državne službe u FBiH, te ih, u roku od 30 dana, dostavi Vladi na razmatranje i odlučivanje.
U informaciji je navedeno da je od 2012. do 2019. godine Agencija primila 205 rješenja o pokretanju disciplinskog postupka i donijela isto toliko rješenja o formiranju komisija.
Odbačene su dvije disciplinske prijave (0,98 posto), obustavljen je 71 postupak (34,63 posto), a najčešći razlog obustave je zastara.
Disciplinski postupak je okončan odlukom disciplinske komisije u 132 slučaja (64,39 posto). Od toga su donesene oslobađajuće odluke (službenik je oslobođen odgovornosti) u 36 slučajeva (17,5 posto), a u 96 slučajeva (46,8 posto) je izrečena disciplinska mjera.
Dakle, čak 71 disciplinski postupak (34,6 posto) od ukupno 205 podnesenih prijava završen je bez odluke u meritumu, odnosno bez utvrđene odgovornosti državnog službenika, priopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću Vlade FBiH.
(Vijesti.ba / FENA)