Tom prilikom ambasadorica Strömquist uručila je jednom od suvlasnika kompanije Farisu Začini njihov prvi godišnji izvještaj o održivom poslovanju, saopćeno je iz UNDP-a.
Svim firmama koje su bile finalisti Nagrade za biznis lidere održivog razvoja 2020. danas su uručeni njihovi izvještaji o održivom poslovanju. Na ovaj način se promovira važnost nefinansijskog izvještavanja firmi u domenu održivog razvoja.
Izvještaji su kreirani na osnovu prijava tih kompanija za Nagradu za biznis lidere održivog razvoja, a sama prijava je bazirana na izvornoj metodologiji koju je razvio eminentni stručnjak prof. dr. Vjekoslav Domljan, rektor na Sarajevo Science and Technology School, jedan od najuglednijih ekonomista u BiH. Metodologija se temelji na Global Reporting Initiative (GRI) standardima. GRI je najprihvaćeniji svjetski okvir za izvještavanje o održivosti.
Odgovori koje su firme dostavile kroz prijavu poslužili su kao osnova za izvještaj o stanju provedbe Ciljeva održivog razvoja (SDGs) na nivou kompanije. Mnoga poduzeća shvaćaju društveno odgovorno poslovanje kao alat koji će im pomoći u izgradnji boljeg ugleda, jer uz negativnosti sagledava nove mogućnosti poslovanja.
Kroz projekt "Podrška pripreme za implementaciju Ciljeva održivog razvoja (SDGs) i angažiranje privatnog sektora", kojeg finansira Švedska, a implementira Razvojni program Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini (UNDP u BiH), kreiran je i prvi blueprint za pravljenje godišnjeg izvještaja o održivom poslovanju u Bosni i Hercegovini. Ovaj urnek dostupan je svim zainteresiranim firmama koje ga mogu preuzeti s portala zamisli2030.ba. Zainteresirane kompanije mogu koristiti dostupni urnek za sopstveni izvještaj prateći ustanovljenu metodologiju. Ovo je naročito bitno za planski pristup održivom razvoju i mjerenju razvoja.
- Pandemija COVID-19 pokazala je, više nego ikada, koliko su naša društva ranjiva, a također je podcrtala potrebu za otpornošću, stvorila ogromne izazove i naglasila važnost bolje izgradnje za budućnost na održiv način. Provedba Ciljeva održivog razvoja osigurava da ustrajemo na dobrom putu u budućnosti. Kako bismo pratili koliko napredujemo, od izuzetne je važnosti da vodimo računa o svom učinku kroz odgovarajuće izvještavanje i praćenje na različitim nivoima. Iz tog razloga, vrlo sam zadovoljna što je Švedska, kroz ovaj projekat, osigurala da privatni sektor u Bosni i Hercegovini zauzme participativni pristup u provedbi Ciljeva održivog razvoja kroz odgovarajuće izvještavanje i komunikaciju o svojim akcijama - izjavila je Strömquist.
Ovaj oblik izvještavanja je trend u razvijenim zemljama te čak 96 posto od 250 najvećih svjetskih kompanija (G250) priprema sopstveni godišnji izvještaj o održivom poslovanju. Također, 72 posto kompanija iz G250 grupe svoje poslovanje povezuje s Ciljevima održivog razvoja. U Bosni i Hercegovini tek nekoliko kompanija prati ovaj svjetski trend.
- Ciljevi održivog razvoja su fundament na kojem se gradi bolja budućnost i za kompanije, ali i za širu zajednicu. Stoga nam je drago da je baš Ministry of Programming nagrađen i prepoznat kao kompanija koja je primjer održivog poslovanja u Bosni i Hercegovini. Naša strategija će i dalje biti fokusirana na Ciljeve održivog razvoja kroz pravljenje novih proizvoda koji adresiraju specifične ciljeve, ali i građenje boljeg radnog okruženja za naše uposlene i mnoge druge inicijative. Za nas su Ciljevi održivog razvoja prava inspiracija i nadamo se da će i druge kompanije prepoznati njihov značaj i potencijal - rekao je Faris Začina.
Od iduće godine, ovo mjerenje će se raditi i u BiH, prvenstveno radi praćenja izvještavanja o provedbi Okvira za realizaciju Ciljeva održivog razvoja u BiH. Mjerenje će u budućnosti vršiti nadležne bh. institucije.
- Ciljevi održivog razvoja pružaju plan akcije za suočavanje s najvećim svjetskim izazovima, a time i okvir za održiva rješenja. Privatni sektor je bitan dio ovih rješenja, a sve više i više kompanija prepoznaje Ciljeve održivog razvoja kao poluge za inovacije, rast i konkurentnije poslovanje. Bez obzira koliko velike ili male bile i bez obzira na to kojoj oblasti poslovanja pripadaju, sve kompanije mogu dati svoj doprinos Ciljevima održivog razvoja. Transparentnost ubrzano postaje nova paradigma poslovanja. Kroz bolje izvještavanje, organizacije mogu razumjeti, komunicirati i bolje upravljati svojim doprinosom Ciljevima održivog razvoja - naglasila je Steliana Nedera.
Nagrada za biznis lidere održivog razvoja prepoznaje i naglašava napore kompanija iz privatnog sektora koji se odnose na postizanje Ciljeva održivog razvoja u BiH i motivira preduzetnike da kreiraju svoje poslovne modele u skladu sa Ciljevima održivog razvoja.
Fokus ovogodišnje Nagrade za biznis lidere održivog razvoja u BiH bio je na stvaranju kvalitetnih radnih mjesta i zaštiti okoliša, a u finalni odabir su ušle 23 kompanije od ukupno pristiglih 106 prijava koje je podnijela 71 kompanija. Upravo te 23 kompanije su danas dobile svoje prve godišnje izvještaje o održivom poslovanju.
(Vijesti.ba / FENA)