31.05.2021 / 21:51 Svijet - Francuski predsjednik

Macron: Neprihvatljivo prisluškivanje među saveznicima

Macron: Neprihvatljivo prisluškivanje među saveznicima
Foto: Vijesti.ba

Francuski predsjednik Emmanuel Macron izjavio je danas da je prisluškivanje među saveznicima neprihvatljivo nakon medijskih izvještaja da je američka Agencija za nacionalnu sigurnosti špijunirala evropske političare.

Macron je nakon virtuelnog sastanka sa njemačkom kancelarkom Angelom Merkel rekao novinarima da Francuska i Njemačka traže objašnjenje o tome šta se desilo.

"To je neprihvatljivo među saveznicima", naglasio je Macron na konferenciji za medije

Danski mediji javili su da je američka Agencija za nacionalnu sigurnost, uz pomoć Danske, od 2012. do 2014. godine špijunirala evropske političare, uključujući njemačku kancelarku Angelu Merkel i predsjednika Franka Walter-Steinmeiera, koji je ranije bio ministar vanjskih poslova.

Danmarks radio prenosi da je američka Agencija, koristeći danske telekomunikacione kablove, špijunirala zvaničnike u Njemačkoj, Švedskoj, Norveškoj i Francuskoj.

Takođe, danska vojna obavještajna služba pomagala je SAD-u.


(Vijesti.ba / Srna)

Chat čitatelja

NAPOMENA - Portal Vijesti.ba zadržava pravo da obriše neprimjeren sadržaj bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u chatu nisu stavovi redakcije portala Vijesti.ba. Ova vijest je sada dostupna samo za čitanje.

Izdvajamo