09.07.2021 / 09:43 BiH - Monografija FENA-e

'Srebrenica 1995. - 2020.' trajni podsjetnik na tamnu mrlju u historiji čovječanstva

'Srebrenica 1995. - 2020.' trajni podsjetnik na tamnu mrlju u historiji čovječanstva
Foto: Fena / Vijesti.ba
Višegodišnje profesionalno praćenje obilježavanja godišnjica najvećeg zločina u Evropi nakon Drugog svjetskog rata - genocida u Srebrenici 11. jula 1995. godine, Federalna novinska agencija FENA obilježila je objavljivanjem monografije "Srebrenica 1995. - 2020.".

Posveta je to radu novinara i fotoreportera FENA-e tokom niza godina u prenošenju informacija i brojnih događaja koji su organizirani u znak sjećanja na 8.372 žrtve genocida. Tim profesionalnim radom, kao i ovom monografijom, utrt je put ka istini i dokumentovanju te tamne mrlje u historiji čovječanstva.

Monografija je fokusirana na prošlogodišnju 25. godišnjicu genocida, koja je obilježena nizom događaja te obraćanjem najviših zvaničnika BiH i cijelog svijeta. FENA je samo u toj godini objavila više od 350 vijesti u vezi sa Srebrenicom, uključujući nekoliko stotina fotografija i video vijesti.

To reprezentativno izdanje FENA-e obiluje fotografijama u koloru i crno-bijeloj verziji, a u mnoštvu njih izdavajaju se one posvećene izložbi "Exodus" maestra Safeta Zeca, koji je na platnima radio posljednjih 20 godina inspirisan pijetetom prema ljudskim tragedijama, a ponajprije tragedijom Srebrenice. Federalna novinska agencija bila je medijski pokrovitelj izložbe.

Fotografije prate izvodi iz govora niza domaćih zvaničnika posvećenih 25. godišnjici genocida. I na desetine svjetskih uglednika je te godine uputilo video izjave, što je također zabilježeno u ovoj publikaciji.

Veliki broj objavljenih vijesti FENA-e na engleskom jeziku prenijele su brojne partnerske novinske agencije širom svijeta.

Direktor Federalne novinske agecije FENA Elmir Huremović u predgovoru monografije podsjetio je da ni do danas nisu pronađene sve žrtve niti su kažnjeni svi počinitelji i naredbodavci tog monstrouznog zločina, teško shvatljivog normalnom ljudskom umu i srcu. Nažalost, kako je podvukao, još postoje oni koji genocid negiraju, unatoč činjenici da je dokazan pred više međunarodnih sudova, izrugujući se tako i žrtvama i pravdi.

- Zato je važno govoriti, pisati, dokumentovati i podsjećati na razmjere genocida u Srebrenici i njegove posljedice, u čemu je uloga medija klučna. Stoga, Federalna novinska agencija, kao najcitiraniji i najpouzdaniji medij u Bosni i Hercegovini, ima trajnu obavezu da s posebnim senzibilitetom i profesionalizmom izvještava o istini o genocidu -  ocijenio je Huremović.

Do prošle godine u Memorijalnom centru Potočari sahranjeno je 6.652 posmrtnih ostataka žrtava genocida. Identificirano je do danas 6.900 pronađenih žrtava sa oko 570 razliitih lokaliteta i brojnih masovnih grobnica. Samo u Srebrenici i okolnim opštinama otkrivene su 94 masovne grobnice.

Monografija 'Srebrenica 1995. - 2020.' predstavlja trajni podsjetnik na genocid u Srebrenici i upozorenje da se takav zločin nikada i nikome ne ponovi.

Monografiju je moguce pogledati na linku www.fena.ba/public/assets/frontend/img/SrebrenicaMonografija/FENA_monografija_Srebrenica_1995-2020.pdf

(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo