
Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić komentarisao je najave pokretanja krivičnih postupaka protiv generala Republike Hrvatske od Tužilaštva BiH.
- Po mom mišljenju, ne postoji niti jedan pravni osnov da Tužilaštvo Bosne i Hercegovine pokrene takve postupke. Jer, i ako postoji takvo krivično djelo ono nije počinjeno niti na teritoriji Bosne i Hercegovine niti nad državljanima Bosne i Hercegovine. Za takvo nešto može biti samo i isključivo nadležno Tužilaštvo Republike Hrvatske.
Međutim, ako je riječ o operacijama Maestral ili Južni potez, koje su izvođene na teritoriji Bosne i Hercegovine, stvari stoje potpuno suprotno! Tužilaštvo ne samo da ima pravo na pokretanje takvih postupaka, nego ima obavezu da procesuira sva krivična djela počinjena u tim operacijama”, rekao je Komšić, saopćeno je iz Predsjedništva BiH.
(Vijesti.ba / FENA)
Chat čitatelja