
- Preovlađujući stav među Filipincima je da ja nisam kvalificiran i da bi to predstavljalo kršenje ustava i zaobilaženje zakona - izjavio je Duterte, govoreći o eventualnoj kandidaturi za potpredsjednika.
- Danas objavljujem moje povlačenje iz politike - kazao je on, u pratnji svog lojaliste, senatora Christophera "Bong" Goa iz njihove vladajuće stranke PDP-Laban dok se registrovao za izbore za potpredsjednika.
Očekivalo se da se Duterte, za koga ankete pokazuju da je skoro popularan kao i kada je došao na vlast 2016. na obećanju da će eliminirati droge na Filipinima, natječe za potpredsjednika naredne godine. On nema pravo da se ponovo kandidira za najvišu poziciju u zemlji jer ustav postavlja jedan šestogodišnji mandat za predsjednika.
Politički posmatrači dugo vremena sumnjaju da bi Duterte mogao prirediti iznenađenje, kao što je predsjednička kandidatura njegove kćerke, Sare Duterte-Carpio, naredne godine, prenosi AFP.
(Vijesti.ba / FENA)
Chat čitatelja