Direktor Kantonalne uprave za inspekcijske poslove (KUIP) Kantona Sarajevo Fahir Halilović naveo je danas da su uposlenici te uprave u toku prošle godine, uprkos izazovima, postigli zapažene rezultate.
Halilović i glavni inspektori devet inspektorata prezentirali su Izvještaj o radu ove uprave za prošlu godinu.
- S obzirom na težinu, obim i značaj radnih zadataka, kao i činjenicu da već dvije godine radimo u uslovima pandemije, ne možemo da ne budemo zadovoljni postignutim rezutatima i našim djelovanjem kao jednog od najbitnijih instrumenata izvršne vlasti Kantona Sarajevo, ali i našim doprinosom koji svakodnevno ostvarujemo provodeći nadzore u okviru 27 različitih oblasti inspekcijskog nadzora - istaknuto je tom prilikom.
Direktor KUIP-a Fahir Halilović je naveo da je prema godišnjem programu rada za 2021. bilo planirano da se uradi 37.769 inspekcijskih nadzora, a da je obavljeno 45.444, što je više za 7.675 inspakcijskih nadzora ili 20,32 posto.
- S ciljem uklanjanja utvrđenih nepravilnosti i nezakonitosti donijeli smo ukupno 4.266 rješenja, što je u odnosu na 2020. godinu, kada je donijeto čak 10.014 rješenja, manje za 5.748 rješenja. Vrlo lako je pronaći koji je razlog zašto su manji rezultati kada je riječ o korektivnim mjerama u prošloj godini - rekao je Halilović, podsjećajući na okolnosti u kojima je djelovala ta uprava u toku prošle i 2020. godine.
Od ukupnog broja donijetih rješenja, njih 154 su u oblasti trgovine i turizma zbog utvrđenih nepravilnosti i nezakonitosti. Također, izdato je 4.435 prekršajnih naloga u ukupnom iznosu oko 4,37 miliona KM.
- Menadžment je tokom cijele godine insistirao da se prema subjektima nadzora koriste preventivne i korektivne mjere kako bi se izbjegle nepopularne, represivne mjere, izuzev dvije oblasti koje se tiču kršenja odredbi Zakona o fiskalnim sistemima i povreda Zakona o radu - istakao je Halilović.
Glavna inspektorica Inspektorata sanitarne, zdravstvene, farmaceutske i inspekcije za hranu Amela Babić, između ostalog, je navela da su u toku prošle godine izvršili 8.984 inspekcijska nadzora, što je u odnosu na planiranih 4.601, više za 4.383 nadzora.
- S obzirom da pandemija traje već dvije godine i da je nam 2021. druga pandemijska godina, te uzimajući u obzir potkapacitiranost Inspektorata i da praktično osam inspektora radi cijeli referat, rezultati su izvanredni. Kad je riječ o inspakcijskom nadzoru nad provedbom hiigijensko-epidemioloških mjera, odnodno naredbi i preporuka kriznih štabova na oba nivoa vlasti, najčešće nepravilnosti na terenu, odnosno najčešći prekršioci su ugostiteljstvo, javni gradski prijevoz i tržni centri - dodala je Babić.
Vlada KS usvojila je Izvještaj o radu KUIP za prošlu godinu, koji je proslijeđen u skupštinsku proceduru.
(Vijesti.ba / Fena)