12.04.2022 / 20:26 Politika - Predsjednik SDP-a

Nikšić: Odluka Schmidta prvi korak ka stabilizaciji

Nikšić: Odluka Schmidta prvi korak ka stabilizaciji
Foto: Nermin Nikšić / SDP
Predsjednik Socijaldemokratske partije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić pozdravio je današnju odluku visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini.

“Današnja odluka visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini Christiana Schmidta, kojom je van snage stavljen neustavni Zakon o nepokretnostima Republike Srpske je korak koji smo svi čekali, prvi korak ka stabilizaciji države i političkih prilika u zemlji i regiji.

Potpuno sam uvjeren kako će aktuelna vlast u RS-u nastaviti sa kršenjem Ustava BiH, te Dejtonskog sporazuma, uključujući neutemeljeno negiranje visokog predstavnika.

Zato nema nikakve sumnje da je potpuna normalizacija stanja i vraćanje političkog djelovanja u okvire institucija moguće tek potpunim isključenjem iz političkog života Milorada Dodika i njegovih jataka.

Logika nalaže da nakon potvrđivanja antidejtonske i antiustavne prirode postupaka vlasti u RS-u predvođene Miloradom Dodikom, odgovorni za te postupke moraju biti smijenjeni i procesuirani pred pravosudnim organima države.

Schmidt ima našu punu podršku da nastavi djelovati u tom smjeru, u skladu sa svojim mandatom i zadaćom zaštite mira i pravnog poretka države Bosne i Hercegovine koja proizlazi iz funkcije koju obnaša.

Nakon SAD, Velike Britanije i današnje reakcije visokog predstavnika očekujem i da se ostale države članice EU pridruže sankcijama prema Dodiku i njegovim poslušnicima", poručio je Nikšić.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo