
Ovom odlukom propisana je najviša prodajna cijena peleta, koja ne može prelaziti 561,60 KM (480 KM plus PDV) u trgovini na malo, po toni u svim pakovanjima.
Razlog za propisivanje ove mjere je prevencija i suzbijanje nerealnog utvrđivanja cijena i eventualnog nepoštenog ponašanja pojedinih proizvođača i trgovaca peletom, zaštita ekonomskih interesa građana i omogućavanja uredne snabdjevenosti tržišta. Također, donošenjem ove odluke omogućava se prevazilaženje trenutnih poremećaja na tržištu peleta i postizanje kompromisnih rješenja kojim će se obezbijediti kako održivost poslovnih subjekata iz oblasti drvoprerade, tako i pristupačnost visine cijene za domaće stanovništvo.
Vlada Federacije BiH je na posljednjoj sjednici, a na prijedlog Federalnog ministarstva trgovine, donijela Odluku o propisivanju mjere neposredne kontrole cijena određivanjem najvišeg nivoa cijena za pelet.
Za realizaciju i nadzor nad njenim provođenjem zadužene su federalna i kantonalne tržišne inspekcije. Stoga su iz Federalne uprave za inspekcijske poslove od danas najavili usmjerene pojačane nadzore proizvođača i prometnika peleta u FBiH.
Ova odluka Vlade Federacije BiH objavljena je jučer u Službenim novinama Federacije BiH, a stupila je na snagu danas, 12.11.2022. godine, što znači istog dana kao i u Republici Srpskoj. S obzirom na činjenicu da je Bosna i Hercegovina jedinstveni ekonomski prostor istovremenim stupanjem na snagu ovih odluka u cijelosti se omogućava sinhronizirano postupanje u oba entiteta, ravnopravan tretman poslovnih subjekata i zaštita potrošača u Bosni i Hercegovini – saopćeno je iz Ureda Vlade FBiH za odnose s javnošću.
(Vijesti.ba / FENA)