Netanyahuova vlada obećala je da će joj prioritet biti širenje naselja na okupiranoj Zapadnoj obali, proširivanje subvencija ultraortodoksnim saveznicima i reforma pravosudnog sustava koja bi mogla ugroziti demokratske institucije zemlje.
Netanyahu je premijer s najdužim stažem u Izraelu.
S vlasti ga je 2021. godine smijenila koalicija osam stranaka, koje su se ujedinile protiv njegove vladavine. Ta se koalicija raspala u junu, a Netanyahu i njegovi ultranacionalistički i ultraortodoksni saveznici osigurali su parlamentarnu većinu na izborima, održanim u novembru ove godine.
"Čujem stalne povike opozicije o kraju zemlje i demokracije. Izgubiti na izborima nije kraj demokracije, nego njena bit", rekao je Netanyahu.
On se obratio Parlamentu uoči polaganja zakletve članova nove izraelske vlade, što je zakazano za četvrtak poslijepodne.
Njegov govor je više puta prekidan dobacivanjem i podsmijehom članova opozicije.
Yair Lapid, premijer u odlasku, rekao je da novoj vladi ostavlja "zemlju u izvrsnom stanju, sa snažnom ekonomijom i poboljšanim obrambenim sposobnostima".
"Pokušajte da to ne uništite. Vraćamo se uskoro", rekao je Lapid, prenosi AP.
Netanyahu će biti na čelu vlade koja se sastoji od tvrdokorne vjerske ultranacionalističke stranke kojom dominiraju doseljenici sa Zapadne obale, dvije ultraortodoksne stranke i njegove nacionalističke stranke Likud.
Predsjednik Demokratskog instituta Izraela Joahanan Plesner izjavio je za AFP da je za Netanjahuove saveznike to vlada snova, a za drugu stranu noćna mora.
Netanjahu, kome se sudi za korupciju, negira da namjerava iskoristiti položaj da utječe na suđenje. No, drugi članovi koalicije obavezali su se da će legalizovati neka od krivičnih dela za koje je optužen i smanjiti utjecaj državnog tužioca, koji nadgleda njegovo krivično gonjenje.
Netanyahu, koji je pobijedio na izborima u novembru, trebao bi služiti istorijski, šesti mandat premijera.
Palestinci strahuju da će nova vlada ojačati izraelsku vlast na okupiranoj Zapadnoj obali.
Izrael je okupirao Zapadnu obalu, istočni Jeruzalem i pojas Gaze u ratu 1967. godine. Više od 600.000 jevrejskih doseljenika živi u istočnom Jerusalemu i na Zapadnoj obali. Naselja u kojima žive smatraju se ilegalnim prema međunarodnom pravu, iako Izrael to osporava. Izrael je povukao svoje naseljenike i trupe iz pojasa Gaze 2005. godine.
Nova vlada također podiže zabrinutost da će doći do kršenja prava manjina i LGBTQ osoba.
Zbog toga se ispred izraelskog Parlamenta u četvrtak okupilo nekokoliko hiljada demonstranata, koji su nosili izraelske zastave i zastave Pridea. Tokom dana se očekuje se još jedan protest u Tel Avivu.
(Vijesti.ba / RSE)