07.01.2023 / 18:29 Svijet - Osude

Iran pogubio još dva mladića, stigla reakcija EU

Iran pogubio još dva mladića, stigla reakcija EU
Foto: Agencije
Iran je pogubio dvojicu mladića, jednog prvaka u karateu, a drugog dječjeg trenera. Mohammad Mehdi Karami i Seyed Mohammad Hosseini obješeni su rano jutros.

Njih dvojica, koji su navodno sudjelovali u prosvjedima protiv režima prošle godine, osuđeni su za ubojstvo Seyeda Ruhollaha Ajamiana, pripadnika paravojnih snaga početkom studenog prošle godine.

Mohammad Hossein Aghasi, odvjetnik koji je zagovarao Karamija, objavio je na Twitteru da Karami nije dobio konačna prava razgovarati sa svojom obitelji prije pogubljenja. Odvjetnik je dodao da je Karami u srijedu započeo štrajk glađu protiv dužnosnika koji nisu dopustili Aghasiju da ga zastupa.

Čak 41 prosvjednik osuđen je na smrt u posljednjih nekoliko mjeseci, prema izjavama iranskih dužnosnika i iranskih medija, ali broj bi mogao biti puno veći.

Europska unija priopćila je da je zgrožena pogubljenjem dvojice mladića.

"Ovo je još jedan znak nasilne represije iranskih vlasti nad civilnim prosvjedima. EU još jednom poziva iranske vlasti da odmah prekinu praksu izricanja i izvršavanja smrtnih kazni protiv prosvjednika koja zaslužuje oštru osudu", stoji u priopćenju EU.

(Vijesti.ba)

Chat čitatelja

NAPOMENA - Portal Vijesti.ba zadržava pravo da obriše neprimjeren sadržaj bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u chatu nisu stavovi redakcije portala Vijesti.ba. Ova vijest je sada dostupna samo za čitanje.

Izdvajamo