17.02.2023 / 13:45 Politika - Predsjednica Kosova

Osmani: Proces dijaloga sa Srbijom ima epilog, a to je uzajamno priznanje

Osmani: Proces dijaloga sa Srbijom ima epilog, a to je uzajamno priznanje
Foto: Vijesti.ba

Predsjednica Kosova Vjosa Osmani kazala je na današnjoj svečanoj sjednici kosovske Skupštine u povodu 15. godišnjice neovisnosti Kosova da proces dijaloga sa Srbijom ima epilog, a to je uzajamno priznanje.

"Pred Srbijom moramo i bit ćemo jedno. Politički spektar zemlje bit će ujedinjen protiv svih onih koji pokušavaju potkopati naše državljanstvo. Proces dijaloga sa Srbijom ima epilog koji je potvrdio i američki predsjednik Biden u svom jučerašnjem pismu, a to je uzajamno priznanje", rekla je Osmani na sjednici Skupštine.

Američki državni tajnik Antony Blinken kazao je danas da su prioriteti Washingtona i Prištine jačanje sigurnosti i stabilnosti na Kosovu i zapadnom Balkanu, kao i normalizacija odnosa s Beogradom, usredotočena na eventualno obostrano priznanje.

"Napredak Kosova tijekom 15 godina neovisnosti je izuzetan po njegovim velikim koracima u razvoju stabilne, multietničke, inkluzivne demokracije", naveo je Blinken u čestitki upućenoj Prištini povodom Dana neovisnosti.

Blinken je istaknuo da dogovor koji je predložen nedavno u okviru dijaloga pod pokroviteljstvom EU ima snažnu podršku SAD-a a to će učiniti da Kosovo u velikoj mjeri napreduje u regionalnoj stabilnosti i europskoj i euroatlantskoj integraciji.

On je ukazao da je Kosovo jedna od najmlađih zemalja na svijetu i da su njegovi građani s pravom ponosni na napredak koji je ostvaren u unapređenju demokratskih vrijednosti i jačanju institucija da bi se uspostavila dobra vladavina, vladavina prava i otvorile ekonomske mogućnosti za sve građane.

Svečana sjednica Skupštine Kosovu počela je danas intoniranjem himne te zemlje, a u povodu 17. veljače, Dana neovisnosti, prenose Reporteri.

Na sjednici sudjeluju i predsjednica Vjosa Osmani, premijer Albin Kurti i predsjednik Albanije Bajram Begaj.

Prije početka svečane sjednice zastupnica Demokratske partije Kosova Ganimete Musliu postavila je na govornicu Skupštine grb Oslobodilačke vojske Kosova.


(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo