26.04.2023 / 14:37 Regija - Brisel

Odbor za vanjsku politiku Europskog parlamenta usvojio izvješće o Kosovu

Odbor za vanjsku politiku Europskog parlamenta usvojio izvješće o Kosovu
Foto: Agencije

Odbor za vanjsku politiku Europskog parlamenta danas je usvojio izvješće o Kosovu koje je predstavila izvjestiteljica za tu zemlju Viola von Cramon.

U izvješću se pozdravlja zahtjev Kosova za članstvo u Europskoj uniji, koji odražava proeuropsku orijentaciju njegovih građana i jasno geopolitičko opredjeljenje te dugo očekivana odluka o liberalizaciji viza za građane Kosova.

U ovom izvješću o Kosovu, kao i prethodnih godina Europski parlament ponavlja piziv za sve zemlje članice Europske unije da priznaju neovisnost Kosova.

"Pozivaju se zemlje članice koje još nisu priznale Kosovo kao suverenu državu da to učine", stoji u izvješću, a upravo su n atu točku dnevnog reda podneseni mnogi amandmani, posebice zastupnika iz Španjolske i drugih zemalja koje ne priznaju Kosovo i koji su pokušali iz izvješća izbaciti spominjanje kosovskog državljanstva.

U izvješću su kosovske vlasti pozvane da poduzmu više akcija kako bi se suočile s izazovima na europskom putu te se dodaje da će "dinamika integracijskog procesa ovisiti o napretku koji će postići za vladavinu prava, temeljna prava i normalizaciju odnosa sa Srbijom".

U izvješću se pozdravlja posvećenost borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala, ali se izražava zabrinutost za stanje pravosuđa na Kosovu, koje je, kako se navodi u tekstu, "i dalje neučinkovito i podložno nepotrebnom političkom uplitanju" .

Također izražena je zabrinutost zbog napada na istraživačke novinare na Kosovu, a posebice zbog nedostatka slobode izražavanja na sjeveru Kosova, te se oštro osuđuju napadi na novinare u sjevernim općinama te zemlje.

U izvješću su Kosovo i Srbija pozvani da se angažiraju u duhu kompromisa kako bi se postigao "sveobuhvatan, pravno obvezujući sporazum za normalizaciju odnosa, temeljen na uzajamnom priznavanju, u skladu s međunarodnim pravom", prenose Reporteri.

Također, poziva se na provedbu svih dogovora koji su dosad postignuti u dijalogu, uključujući i onaj o uspostavi Zajednice općina sa srpskom većinom.

Od EU se traži da proces proširenja učini dinamičnijim, nazivajući to najuspješnijom politikom EU za izgradnju mira i stabilnosti u regiji i Europi.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo