Američka ambasada u BiH se oglasila saopćenjem povodom posljednjih sankcija koje su SAD uvele zvaničnicima iz RS i izjava čelnika RS.
Saopćenje prenosimo u cijelosti:
"Svima je sasvim jasno zašto su SAD 31. jula sankcionisale Željku Cvijanović, Nenada Stevadića, Radovana Viskovića i Miloša Bukeljovića.
Gospodin Dodik i društvo mogu da dočaravaju priče i teorije zavjere da su on i njegovi saradnici žrtve neke izmišljene anti -Srpske politike, ali istina je da je Vlada Sjedinjenih Američkih Država sankcionisala te pojedince jer su svojim djelovanjem ugrozili stabilnost, suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine, a ne zbog njihove etničke pripadnosti.
Tvrdnja da su sankcije antisrpske jer su neki od sankcionisanih Srbi je apsurdna. Ignorišu činjenicu da je jedan od sankcionisanih Hrvat, a ne Srbin, a druge osobe arogantno predstavljaju kao avatare srpskog naroda. Oni to nisu.
Oni su pojedinci, i sami su odgovorni za svoje postupke, kao i za snošenje posljedica tih radnji, kao što su Osman “Osmica” Mehmedagić i Marinko Čavara.
SAD blisko sarađuju i pomažu ljudima širom Bosne i Hercegovine, uključujući Republiku Srpsku, dugi niz godina, ulažući stotine miliona dolara da podrže njih i njihove težnje da žive u mirnoj, demokratskoj i prosperitetnoj zemlji koja omogućava njima, njihovoj djeci i njihovim unucima prilike da napreduju.
Postupci četiri neodgovorna političara ne mijenjaju i neće promijeniti posvećenost SAD ovim zajedničkim ciljevima", stoji u saopćenju američke ambasade u BiH.
It is quite obvious to everyone why the United States sanctioned Zeljka Cvijanovic, Nenad Stevadic, Radovan Viskovic and Milos Bukeljovic on July 31. Mr. Dodik and company can conjure up tall tales and conspiracy theories that he and his associates are victims of some imaginary…
— US Embassy Sarajevo (@USEmbassySJJ) August 4, 2023
(Vijesti.ba)