Kao primarni razlog za usvajanje ovog zakona ističu potrebu da se omogući nastavak vanjskotrgovinskog prometa, odnosno izvoza domaćih vina na tržište EU i nakon novembra 2024. godine, kada ističe rok koji je Evropska komisija dala BiH za usklađivanje zakonodavstva u oblasti vinarstva i vinogradarstva sa EU standardima.
Pojašnjavaju da je pravni osnov za donošenje zakona o organizaciji tržišta vina u BiH član Ustava BiH kojim je propisano da je vanjskotrgovinska politika u nadležnosti institucija na nivou BiH.
- Nažalost, možemo konstatovati da je zabrinjavajuća tendenciozna namjera opozicionih stranaka da dovedu u zabludu javnost pričama o prenosu nadležnosti, pozivajući se na Ustav BiH koji uopšte nije niti predmet zakona o organizaciji tržišta vina, niti se nalazi u pravnom osnovu za njegovo donošenje - kazali su iz Ministarstva.
Podsjećaju da je zakon o organizaciji tržišta vina u BiH rezultat trogodišnjeg rada Radne grupe, u koju su uključeni predstavnici Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH i nadležnih ministarstava i institucija iz Republike Srpske i Federacije BiH, te vinari i vinogradari iz BiH, kao i članovi akademske zajednice.
Kao važan segment ovog zakona ističemo uspostavljanje baze podataka, odnosno vinogradarsko-vinskih registara i to na nivou ministarstava poljoprivrede Republike Srpske i Federacije BiH. Dakle, neće postojati jedinstveni registar na nivou institucija BiH, nego će nadležna entitetska ministarstva svoje podatke dostavljati Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH radi daljeg izvještavanja prema Evropskoj komisiji.
- U konačnici naglašavamo da zakon o organizaciji tržišta vina u BiH ima punu podršku vinara i vinogradara iz cijele BiH te da bi bilo potpuno neodgovorno protiviti se ovom zakonskom rješenju i onemogućiti plasman domaćih vina na evropsko tržište nakon 2024. godine - saopćeno je iz Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomakih odnosa BiH.
(Vijesti.ba / FENA)