Azerbejdžan je u četvrtak održao mirovne pregovore s armenskim separatistima, nakon brze vojne pobjede na otcijepljenoj teritoriji Nagorno-Karabaha.
Sastanak u gradu Jevlahu, više od 200 kilometara zapadno od glavnog grada Bakua, održao se u trenutku kada Vijeće sigurnosti UN-a održava hitnu sjednicu o borbama koje su izbile ove sedmice.
Baku tvrdi da je povratio kontrolu nad planinskom teritorijom po prvi put u decenijama, samo 24 sata nakon pokretanja svoje smrtonosne vojne operacije.
Armenski separatisti pristali su da polože oružje pred sukobima u kojima je, kako navode, poginulo 200 ljudi.
Ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je da će ruske mirovne snage posredovati u pregovorima.
- Nadam se da možemo postići deeskalaciju i prenijeti rješenje ovog problema na miran kurs - poručio je on kineskom ministru vanjskih poslova Wang Yiju.
Sastanak Vijeća sigurnosti UN-a održat će se u četvrtak poslijepodne.
Od raspada Sovjetskog Saveza, Armenija i Azerbejdžan vodili su dva rata oko planinske regije.
Višegodišnji sukobi obilježeni su zlostavljanjima na obje strane, a postoji zabrinutost od nove izbjegličke krize jer se armensko stanovništvo Karabaha plaši da će biti protjerano.
Slom separatističkog otpora predstavlja veliku pobjedu za azerbejdžanskog predsjednika Ilhama Alijeva u njegovom nastojanju da povrati regiju s većinskim armenskim stanovništvom pod kontrolu Bakua.
Alijev je kazao da će ovosedmični događaji "imati pozitivan uticaj na mirovni proces između Azerbejdžana i Jermenije".
Njegov savjetnik za vanjsku politiku Hikmet Hadžijev obećao je siguran prolaz za separatiste koji su se predali i rekao da Baku traži "mirnu reintegraciju" karabaških Armena.
Zvaničnik separatista kazao je da je više od 10.000 ljudi evakuisano iz armenskih zajednica u Nagorno-Karabahu.
EU i Sjedinjene Države posredovale su u pregovorima između Bakua i Jerevana posljednjih mjeseci u pokušaju da osiguraju trajni mir.
Bijela kuća u srijedu je saopćila da je zabrinuta zbog humanitarne situacije u Nagorno-Karabahu, dok je francuska ministrica vanjskih poslova Catherine Colonna upozorila na rizik od eskalacije krize u sveopći rat između Armenije i Azerbejdžana.
Dan nakon što je Azerbejdžan pokrenuo vojnu operaciju, Baku i etničke armenske vlasti u Karabahu objavile su da su mirovne snage iz regionalnog moćnog posrednika Rusije dogovorile prekid vatre.
- Azerbejdžan je obnovio svoj suverenitet kao rezultat uspješnih antiterorističkih mjera u Karabahu - izjavio je Alijev u televizijskom obraćanju.
Tvrdi je da je većina armenskih snaga u regiji uništena i rekao da je povlačenje separatističkih trupa već počelo.
Napad je ostavio "najmanje 200 ubijenih i više od 400 ranjenih", kazao je separatistički zvaničnik Nagorno-Karabaha Gegham Stepanyan.
U srijedu navečer, armensko ministarstvo odbrane saopćilo je da je Azerbejdžan otvorio vatru na njihove položaje duž granice između velikih neprijatelja. Takvi pogranični okršaji su česti.
U okviru sporazuma o primirju, separatisti tvrde kako su se usugasili da u potpunosti rasformiraju svoju vojsku i da Armenija povuće sve snage koje ima u regiji.
Azerbejdžansko ministarstvo odbrane saopćilo je da se "svo oružje i teško naoružanje treba predati".
Nakon što se Sovjetski Savez raspao, armenski separatisti zauzeli su regiju – međunarodno priznatu kao dio Azerbejdžana – početkom 1990-ih.
To je izazvalo rat u kome je poginulo 30.000 ljudi, a stotine hiljada raseljeno.
U šestosedmičnom ratu 2020. godine, Azerbejdžan je ponovo zauzeo dijelove teritorije u i oko regije, prenosi AFP.
(Vijesti.ba / FENA)