05.11.2023 / 16:17 Svijet - Edinburgh

Porodica premijera Škotske se vratila iz Gaze

Porodica premijera Škotske se vratila iz Gaze
Foto: X
Porodica premijera Škotske Humze Yousafa vratila se u Škotsku nakon što je četiri sedmice bila zarobljena u Gazi. Porodica se ponovo okupila nakon što su u petak uspjeli preći u Egipat.

Elizabeth El-Nakla i njenom suprugu Magedu, roditeljima Yousafove supruge Nadie bilo je dozvoljeno da napuste Gazu preko prelaza Rafah.

Premijer Škotske je potvrdio vijest na X, nekadašnjem Twitteru, i objavio fotografiju ponovnog okupljanja.

"Drago mi je što mogu reći da je moja porodica sigurna i da su se vratili kući."

Neki od rođaka premijera Yousafa koji nemaju pasoše Ujedinjenog Kraljevstva ostaju u Gazi.

Mi smo, naravno, ushićeni, ali moj svekar je rekao, "Moje srce je slomljeno na dva dijela, i sa mojom mamom, sinom i unucima u Gazi." Tada se slomio govoreći mi kako je bilo teško rastati se s njima, napisao je premijer Škotske.

“Naše misli ostaju sa onima koji ne mogu otići i zarobljeni su u ratnoj zoni. Nastavit ćemo dizati svoj glas za mir i zaustavljanje ubijanja nedužnih muškaraca, žena i djece u Gazi.

"Ovo je bilo traumatskih nekoliko sedmica. Ne mogu početi da vam govorim kakav je uticaj to imalo na Nadiju i našu porodicu, posebno na moju tazbinu. Siguran sam da će s vremenom ispričati svoju priču. U međuvremenu, tražimo da se poštuje njihova privatnost", naveo je škotski premijer.


Par je otputovao u Gazu početkom prošlog mjeseca. Yousafov zet, koji je bolnički ljekar, i njegova porodica ostaju u Gazi, kao i maćeha i baka njegove supruge.

Par iz Dundeeja proveo je posljednja dvije sedmice u kući u kojoj se smjestilo 100 ljudi, uključujući i dvomjesečno dijete. Oni su u tri prethodna navrata bezuspješno putovali do granice u pokušaju da odu.

BBC saznaje da je par stigao na aerodrom u Edinburgu oko 10:30 u nedelju ujutro.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo