09.11.2023 / 09:02 Svijet - Velika akcija u SAD-u i Italiji

Uhapšeno 16 članova zloglasne porodice Gambino

Uhapšeno 16 članova zloglasne porodice Gambino
Foto: Agencije
Šesnaest navodnih vođa i saradnika kriminalne porodice Gambino uhapšeno je u SAD-u i Italiji, saopćili su američki tužioci.

Optužbe protiv njih uključuju reketarenje, iznudu, odmazdu svjedocima, zavjeru i prijevaru. Deset ih je uhapšeno na području New Yorka, a šest su ih talijanske vlast uhapsile u Palermu na Siciliji.

Još jedan osumnjičenik je trenutno u bijegu, prema američkom Ministarstvu pravosuđa. Osumnjičenici koji žive u SAD-u izvedeni su pred sud u New Yorku. U optužnici su tužioci iznijeli obrazac zastrašivanja i nasilnih napada s namjerom pronevjere sredstava te prijevare sindikata i planova primanja zaposlenika.

Mafijaši su ciljali na kompanije za rušenje i kompanije koje se bave sakupljanjem i odvozom smeća. Prema optužnici, članovi grupe prijetili su poduzetnicima i tražili da im se plaća određeni iznos za pružanje zaštite. Tereti ih se da su izbjegli pravila sindikata i namjestili ponude za unosne ugovore o rušenju, piše BBC.

Optuženi su također za prijetnje svjedocima, pranje novca i kaznena djela povezana s vatrenim oružjem. Među uhapšenima su: kapiten porodice Joseph "Joe Brooklyn" Lanni, vojnik porodice Angelo "Fifi" Gradilone i saradnik sicilijanske mafije Francesco Vicari, poznat i kao "ujak Ciccio".

Porodica Gambino jedan je od pet istaknutih mafijaških porodica s područja New Yorka zajednički poznatih kao La Cosa Nostra. Porodicu je vodio šef John Gotti do njegove smrti u zatvoru 2002., a kasnije Frank Cali, koji je ubijen ispred svoje kuće na Staten Islandu u martu 2019.

Njegova smrt označila je prvo ciljano ubistvo mafijaškog bossa u gradu od smrti tadašnjeg šefa porodice Gambino, Paula Castellana, 1985. godine. Nekoliko nedavnih istraga i policijskih operacija usmjereno je na grupu u SAD-u i Italiji.

Optuženima prijete kazne od 20 do 180 godina zatvora, javlja Index.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo