"A kako bi, ukoliko nastavimo u onome kako smo večeras razgovarali, mogli potaknuti partnere koji će biti s nama u Briselu da stvorimo jednu realnu sliku, da BiH one manjkavosti otkloni i kroz 12. mjesec otvorimo pregovarački proces", kazao je Čović.
Također je kazao kako o svim temama na nivou Federacije postoji usaglašen stav između ovih partnera, ali i da će sa drugim partnerima ispregovarati ove stvari.
"Čini se da nam je nužan pozitivan iskorak, naše je opredjeljenje da se izvučemo iz krize i unutar FBIH pokažemo da jesmo vlast da možemo donositi odluke, ali i da nađemo kompromise koji su nužni po evropskim standardima da možemo sve zakone koji su nam do sada bili tema usaglasiti", naglasio je Čović.
Istakao je i kako je potrebno usaglasiti se sa partnerima kada je u pitanju proračun na nivou BiH, kako bi paralelno sa entitetskim bio usvojen na razini BiH, obzirom da se, kako kaže, također raspravlja o velikom iznosu sredstava.
"Ako želimo o tome parcipirati moramo imati svoj ključni dokument", zaključio je.
Također, upitan o zahtjevima iz RS za smjenu ministra odbrane Zukana Heleza, on je pozvao na suzdržanost.
"Vrlo jasno, poruka kolegama da se uzdržuko od potrebe da baš na sve reagiramo i sve komentiramo. Malo da se suzdržimo. Sve drugo će biti teško", rekao je Čović.
(Vijesti.ba)