06.01.2024 / 20:29 Svijet - Šef evropske diplomatije

Borrell: Liban bi mogao biti uvučen u regionalni sukob

Borrell: Liban bi mogao biti uvučen u regionalni sukob
Foto: X

Šef evropske diplomatije je upozorio da bi Liban mogao biti uvučen u regionalni sukob ako se rat Izraela protiv organizacije Hamas proširi.

Josep Borrell je tokom posjete Libanu rekao da je nužno izbjeći regionalnu eskalaciju sukoba na Bliskom istoku te upozorio da nikome regionalni sukob neće koristiti.

Govorio je na press-konferenciji s libanskim premijerom Nadžibom Mikatijem nakon razgovora s najvišim vladinim zvaničnicima o događajima unutar i oko Gaze, uključujući posljedice rata i situaciju na izraelsko-libanskoj granici, javlja Radio Slobodna Evropa.

- Gledamo zabrinjavajuće jačanje izmjene vatre uzduž Plave linije - kazao je Borrell.

Trenutna crta razgraničenja između dviju država naziva se Plava linija, a predstavlja crtu do koje su se izraelske snage povukle nakon što su napustile južni Liban 2000. godine.

Od početka rata između Izraela i Hamasa u oktobru 2023., libanska vojna grupa povezanom sa Iranom - Hezbolah - gotovo svakodnevno napada položaje na sjevernu Izraela, opisujući te akcije kao svoju podršku palestinskoj grupi.

(Vijesti.ba / Fena)

Chat čitatelja

NAPOMENA - Portal Vijesti.ba zadržava pravo da obriše neprimjeren sadržaj bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u chatu nisu stavovi redakcije portala Vijesti.ba. Ova vijest je sada dostupna samo za čitanje.

Izdvajamo