Bihać 20°C

28.05.2024 / 07:56 Košarka - Preokret u zadnjoj četvrtini

Boston u finalu NBA

Košarkaši Boston Celticsa prvi su finalisti NBA lige.

Oni su u četvrtoj utakmici serije doigravanja konferencijskog finala pobijedili Indiana Pacerse i četvrti put, noćas sa 105:102, i tako se plasirali u veliko finale drugi put u zadnji tri godine i 23. put u svojoj historiji. U njemu će za svoju 18. titulu igrati protiv pobjednika serije između Dallas Mavericksa i Minnesota Timberwolvesa. Trenutačno je 3:0 za Dallas.

Boston je do slavlja u Indianapolisu došao preokretom u zadnjoj četvrtini utakmice u kojoj je imao zaostatak tokom cijelog drugog poluvremena, a nepunih šest minuta prije kraja bio je na -8. U posljednje tri i pol minute postignuto je tek sedam poena, kojima je Boston od 98:102 stigao do pobjede.

Prvo je Jayson Tatum zakucavanjem smanjio na 100:102, potom Jaylen Brown pogodio za izjednačenje 2:40 prije kraja, a onda je tricu 45 sekundi prije isteka vremena ubacio Derrick White. Indiana je do kraja imala samo još jedan šut, tricu koju je u sljedećem napadu promašio Andrew Nembhard.

Brown je bio najbolji strijelac utakmice s 29 koševa. Dodao im je i šest asistencija. Tatum je ubacio 26, uz 13 uhvaćenih lopti i osam asistencija za finaliste NBA lige. U posljednjoj utakmici sezone za Pacerse istaknuo se Nembhard s 24 poena i 10 asistencija. Pascal Siakam dodao je 19 uz 10 skokova.