32°C
Mostar 38°C
Tuzla 38°C
Banja Luka 36°C
Bihać 32°C

14.06.2024 / 07:20 Fudbal - Praznik fudbala

Večeras počinje 'EURO 2024', 51 utakmica u 10 gradova

Utakmicom Njemačka - Škotska na Alianz Areni u Minchenu večeras počinje 17. Evropsko prvenstvo u fudbalu.

Svečano otvaranje EURO 2024 počinje u 19:45 sati, a uvodna utakmicu između domaćina Njemačke i selekcije Škotske od 21 sat.
 
Na Evropskom prvenstvu, koje se igra od 14. juna do 14. jula, nastupiće 24 reprezentacije, a titulu prvaka Evrope brani Italija. Ukupno će se odigrati 51 utakmica na deset lokacija.
 
Engleska nogometna reprezentacija najvrijednija je od svih sudionika Evropskog prvenstva 2024. godine. “Teži” od milijarde eura su i Francuzi (1.23) i Portugalci (1.05). Četvrta je Španija (965), a peto mjesto drže Nijemci (851).
 
Hrvatska je na 11. mjestu, a vlasnici srebra i bronze s posljednja dva Svjetska procijenjeni su na 327 miliona eura. Italija je procijenjena na 705 miliona eura, a Albanija na 111 miliona eura.
 
Lopta kojom će biti igrano EP u fudbalu tehnički je usavršena do perfekcije - tako će ofsajdi biti nepogrešivo određivani za najviše 25 sekundi. Lopta je posebna po ugrađenom čipu i tehnologiji "Connected Ball" - u njoj se nalazi poseban senzor koji cijelo vrijeme bilježi različite podatke (čak 500 u sekundi).
 
Sinhronizovana je sa brojnim kamerama koje se nalaze na stadionu i prate pozicije svih igrača na terenu.
 
Domaćini EURO 2024 biće njemački gradovi Berlin, Keln, Minhen, Frankfurt, Hamburg, Dortmund, Lajpcig, Gelzenkirhen, Štutgart i Dizeldorf.
 
Finale će biti odigrano 14. jula na Olimpijskom stadionu u Berlinu.
 
U nastavku raspored utakmica na Evropskom fudbalskom prvenstvu u Njemačkoj 2024: 
 
A GRUPA: 
 
Petak, 14. juna: 

21.00 Minhen: Njemačka - Škotska
 
Subota, 15. juna:

15.00 Keln: Mađarska - Švicarska
 
Srijeda, 19. juna:

18.00 Štutgart: Njemačka - Mađarska
21.00 Keln: Škotska - Švicarska
 
Nedjelja, 23. juna:

21.00 Frankfurt: Švicarska - Njemačka
21.00 Štutgart: Škotska - Mađarska
 
B GRUPA: 
 
Subota, 15. juna:

18.00 Berlin: Španija  - Hrvatska
21.00 Dortmund: Italija - Albanija
 
Srijeda, 19. juna:

15.00: Hamburg: Hrvatska - Albanija
 
Četvrtak, 20. juna:

21.00 Gelzenkirhen: Španija - Italija
 
Ponedjeljak, 24. juna:

21.00 Dizeldorf: Albanija - Španija
21.00 Lajpcig: Hrvatska - Italija
 
C GRUPA:
 
Nedjelja, 16. juna: 

18.00 Štutgart: Slovenija - Danska
21.00 Gelzenkirhen: Srbija - Engleska
 
Četvrtak, 20. juna:

15.00 Minhen: Slovenija - Srbija
18.00 Frankfurt: Danska - Engleska
 
Utorak, 25. juna:

21.00 Keln: Engleska - Slovenija
21.00 Minhen: Danska - Srbija
 
D GRUPA: 
 
Nedjelja, 16. juna:

15.00 Hamburg: Poljska - Nizozemska
 
Ponedjeljak, 17. juna:

21.00 Dizeldorf: Austrija - Francuska
 
Petak, 21. juna:

18.00 Berlin: Poljska - Austrija
21.00 Lajpcig: Nizozemska - Francuska
 
Utorak, 25. juna:

18.00 Berlin: Nizozemska - Austrija
18.00 Dortmund: Francuska - Poljska
 
E GRUPA:
 
Ponedjeljak, 17. juna:

15.00 Minhen: Rumunija - Ukrajina
18.00 Frankfurt: Belgija - Slovačka
 
Petak, 21. juna:

15.00 Dizeldorf: Slovačka - Ukrajina
 
Subota, 22. juna:

21.00 Keln: Belgija - Rumunija
 
Srijeda, 26. juna:

18.00 Frankfurt: Slovačka - Rumunija 
18.00 Štutgart: Ukrajina - Belgija
 
F GRUPA:
 
Utorak, 18. juna:

18.00 Dortmund: Turska - Gruzija
21.00 Lajpcig: Portugal - Češka
 
Subota, 22. juna:

15.00 Hamburg: Gruzija - Češka
18.00 Dortmund: Turska - Portugal
 
Srijeda, 26. juna:

21.00 Gelzenkirhen: Gruzija - Portugal
21.00 Hamburg: Češka - Turska
 
OSMINA FINALA:
 
Subota, 29. juna:

18.00 Berlin: A2 - B2 (1)
21.00 Dortmund: A1 - C2 (2)
 
Nedjelja, 30. juna:

18.00 Gelzenkirhen: C1 - DEF3 (3)
21.00 Keln: B1 - ADEF3 (4)
 
Ponedjeljak, 1. jula:

18.00 Dizeldorf: D2 - E2 (5)
21.00 Frankfurt: F1 - ABC3 (6)
 
Utorak, 2. jula:

18.00 Minhen: E1 - ABCD3 (7)
21.00 Lajpcig: D1 - F2 (8)
 
ČETVRFINALE:
 
Petak, 5. jula:

18.00 Štutgart: pobjednik 2 - pobjednik 4 (ČF1)
21.00 Hamburg: pobjednik 5 - pobjednik 6 (ČF2)
 
Subota, 6. jula:

18.00 Dizeldorf: pobjednik 3 - pobjednik 1 (ČF4)
21.00 Berlin: pobjednik 7 - pobjednik 8 (ČF3)
 
POLUFINALE:
 
Utorak, 9. jula:

21.00 Minhen: pobjednik ČF1 - pobjednik ČF2 (PF1)
 
Srijeda, 10. jula:

21.00 Dortmund: pobjednik ČF3 - pobjednik ČF4 (PF2)
 
FINALE:
 
Nedjelja, 14. jula:

21.00 Berlin: pobjednik PF1 - pobjednik PF2

(Vijesti.ba)

Izdvajamo