14.06.2024 / 11:58 BiH - "Prekinimo ćutanje"

Helsinški parlament građana Banjaluka: Zakonima spriječiti seksualnu iznudu kao korupciju

Helsinški parlament građana Banjaluka: Zakonima spriječiti seksualnu iznudu kao korupciju
Foto: Ustupljena fotografija
Kampanjom "Seksualna iznuda je korupcija. Prekinimo ćutanje!", koja je trajala godinu, Helsinši parlament Banjaluka podigao je svijest građanki i građana u BiH o važnosti prepoznavanja i prijavljivanja seksualne iznude, kao i zagovarali inkorporiranje pojma seksualna iznuda u zakonske politike i antikoruptivne strategije.

Helsinški parlament građana Banja Luka je realizovao ovu kampanju u okviru projekta "Građani/ke u borbi protiv tihe korupcije" te podržanu od strane Centra civilnih inicijativa i USAID-a.

Seksualno iznuđivanje (sextortion) je spoj seksualnog uznemiravanja i korupcije, odnosno rodno određeni oblik korupcije, koji kao takav još uvijek nije formalno - pravno prepoznat u zakonima u Bosni i Hercegovini. Važno je istaći da je seksualna iznuda spoj seksualnog uznemiravanja i zloupotrebe povjerene vlasti, autoriteta, nadređenosti... Umjesto novca u ovoj vrsti korupcije se seks (seksualna usluga) koristi kao valuta. Dakle, na jednoj strani imamo one kojima je povjerena vlast (moć, autoritet...), a na drugoj strani često ranjive kategorije koje su obično u podređenom položaju.


Tokom kampanje je realizovano "Istraživanje o rasprostranjenosti seksualnog iznuđivanja u društvu", kao i "Analiza propisa u vezi seksualne iznude".

Preko 73% ispitanika smatraju da je seksualna iznuda itekako prisutna u našem društvu, a čak 76% ispitanika smatra da se ta pojava dešava na radnom mjestu.


Najveći broj ispitanika, preko 90% smatra da seksualno iznuđivanje u većini slučajeva pogađa žene i djevojčice.

Ostale rezultate istraživanja i detalje pravne analize možete naći na linku.

Seksualna iznuda ipak još uvijek nije prepoznata u zakonima u BiH. Tokom zagovaračkih sastanaka uglavnom smo dobijali pozitivne reakcije na kampanju i predstavnici i predstavnice zvaničnih institucija su prepoznali značaj ove tematike, pokazali podršku i prepoznali potrebu uvođenja pojma seksualna iznuda u zakone.



Tokom uličnih akcija koje su održane u Sarajevu, Bijeljini, Banjaluci, Modriči, Zenici, Tuzli, Bosanskom Grahovu i Brčkom i u neposrednom kontaktu su građane i građanke upoznavali sa ovom kampanjom.

"Za sve dodatne informacije slobodno nas kontaktirajte na: [email protected]", navode.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo